Yulafın Faydaları

Yulaf

yulaf - Avena sativa

Latince Adı: Avena sativa

Almanca Adı: Hafer

 

Özellikleri:

Buğdaygiller familyasından olan bitki, daha ziyade hayvan yemi olarak yetiştirilen, otsu bir bitkidir. Nişasta bakımından oldukça zengindir. Yeşil yulaf özlerinden elde edilir.

 

Önerilen Hastalıklar:

Ürik asit seviyelerini azaltarak, üriner sistemi koruduğu tespit edilmiştir. Çocukların hazım güçlüklerini, beden ve ruh yorgunluklarını giderir. İdrar söktürüp, vücuda rahatlık verir. Kandaki şeker miktarını düşürür, iktidarsızlığı giderir.

Mide ve bağırsak bozukluklarına fayda verir. Testosteron hormonunun seviyesini yükselttiği için cinsel isteği artırıcı olarak da kullanılır. Yulaf samanı yulafın sap ve yapraklarından olur. Batılı ülkelerde musli adı verilen gıdalarda vejetaryen gıda olarak kullanılır.

Ekmeği tercih edilir.

Yulaf samanı tek başına yemeklere atılarak kullanılabileceği gibi, demlenerek de kullanılması halinde, 1 litre suya 5/er gr atılarak demlenip aç karnına 3 hafta içilmesi halinde akciğer rahatsızlıklarına ve bronşite iyi geldiği denenmiştir.

Yulaf unuyla suyun kaynamış karışımını elde olan alalığa sürülerek Anadolu kültüründe de kullanıldığı görülmektedir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.