Sarısabır (Aloevera) Faydaları

Sarısabır (Aloevera)

sarısabır - Aloevera

Latince Adı: Aloevera

Almanca Adı: Aloesaft

Diğer İsimleri: Sabır, alö, öd ağacı.

Bilinen Bileşimleri: Serbest ya da glikozit halde antrasen türevleri (aloin ve aloemodin adlı maddeler), uçucu yağ ve reçine içerir.

 

Özellikleri:

Türkiye’nin Aloe verasıdır. Anayurdu Afrika Kıtası olan sarısabır, ülkemizde Güneybatı ve Güney bölgelerimizdeki sıcak yörelerde yabani olarak yetişmektedir. Zambakgiller familyasından olan sarısabırın, kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır.

 

30 santimetreye kadar boylanabilen, çok yıllık aloe veranın yapraklarından elde edilen değişik özler ve ekstreler çeşitli cilt sorunlarında kullanılır. Kılıç biçiminde uca doğru incelip sivrileşen, kenarları testere gibi küçük dikenli, soluk yeşil renkli etli yaprakları toprağın üzerinde rozetler oluşturarak yükselir.

Yaz mevsiminde açan çiçekleri, dik ve sık salkımlar halinde, sarı ve bazen kırmızı renkli olur. Pek seyrek olarak tohum bağlayan sarısabır bitkisinin tohumuyla çoğaltılması zordur. Bunun yerine, rozetinin kenarlarından verdiği yeni sürgün yapraklarının ayrılıp başka yere dikilmesiyle çoğaltılır.

Güneşli yerleri seven ama kısmen gölgeli yerlere de dayanabilen sarısabırdan, nemli topraklardan daha çok verim alınır. Sarısabırın yapraklarının içinde saydam, jöleye benzeyen bir özsu bulunur. Hafif kokulu olan bu özsu, havayla karşılaşınca katılaşır ancak alkolde hemen erir. Sarısabırdan çıkarılan bu özsu, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Aloe veranın cildin iyileşme hızını artırdığı bilinmektedir. Müshil etkisi olmasına rağmen fazla kullanılırsa diyareye neden olabilir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürücüdür. Kadınlarda aybaşı kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır.

Böyle durumlarda, etkisinden yararlanmak üzere sarısabırın yaprakları kesilerek ya da çizilerek çıkan özsudan 1-2 damla alınır. Deri iltihapları ve egzama durumlarında rahatlama sağlar.

Sarısabır ayrıca yaraları, küçük yanıkları, güneş yanıklarım ve böcek sokmalarını iyileştirir. Kuru ciltleri nemlendirip rahatlatır. Aloe vera bilinçli kullanımda sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir.

 

Yan Etkileri:

Gebe kadınlarda rahim kasılmalarına, emzikli annelerde ise bebekte ishale neden olacağı için, bu gibi kişiler sarısabırı dahilen kullanmamalıdır.

Büyük yanıklarda kullanılmamalı, hemen uzman doktora başvurulmalıdır.

Dâhilen alındığında mide krampları veya aşırı ishal oluştuğunda, dozu düşürmek veya kullanıma ara vermek gerekir.

Ülseratif kolit gibi bağırsak sorunları olanların, aloe vera ekstrelerini doktor kontrolünde kullanması gerekir.

Aloe vera ekstreleri çok uzun süreli kullanılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.