Sarı Kantaron Faydaları

Sarı Kantaron

sarı kantaron - Hypericum perforatum

Latince Adı: Hypericum perforatum

Almanca Adı: Johanniskraut

Diğer İsimleri: Binbirdelikotu

 

Özellikleri:

Avrupa’da, Kuzey Afrika’da ve Batı Asya’da doğal olarak yetişen sarı kantaron, 30 ile 80 santimetre boyuna kadar yükselebilen, tüysüz, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Anadolu’da yaygın olarak yetişen bitkinin kullanımı oldukça yaygındır. Kırmızı, sarı, mavi ve nadiren beyaz çiçekli çeşitleri vardır.

Hekimlikte sarı çiçekli olanları tercih edilir.

Yaprakları karşılıklı ve sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renklidir. Çoğunlukta acı olan kökleri kullanılır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar: Hafif depresyon durumlarında tane kimyonla beraber kullanılan Sarı kantaron, huzursuzluk durumlarında rahatlatıcı özelliktedir. Kullanan kişinin uyku düzenini sağlar.

 

Kantaron Yağı: İç ve dış yaraları tedavi eder. Bir çorba kaşığı içilirse, ülser ve idrar yollarındaki yaraların iyileşmelerini sağlar. Dış yaralara haricen sürülür. İshali kesip, mide ağrılarını dindirir. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirici özelliği vardır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Çay şeklinde demlenip, tüketilir.

 

Yan Etkileri:

İntihar riski olan kronik depresyon durumların kullanılmamalıdır. Kullanılırken güneşlenilmemesi gerekir.

Hamile ve emziren kadınların kullanması sakıncalıdır. Birkaç gün içinde ameliyat olacak hastaların da sarı kantaron haplarını kullanmaları sakıncalıdır.

Reçeteli antidepresan, sakinleştirici, doğum kontrol hapları, epilepsi ilaçları AIDS’e karşı ilaçlar kullanan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.