Siyah Hardal Faydaları

Siyah Hardal

siyah hardal - Brassica nigra

Latince Adı: Brassica nigra

Almanca Adı: Schwarzer Senf

Diğer İsimleri: Eşek hardalı

Bilinen Bileşenleri: Yüzde 1-2 oranında “sinigrin” adlı glikosinolat ile mirosin enzimi taşır. Tohumlar ayrıca yüzde 27 oranında sabit yağ, yüzde 30 oranında protein, alilsenevol, müsilaj ve eser miktarda sinapin ve hidrojen sülfat içerir.

 

Özellikleri:

Anayurdu Akdeniz havzası ya da Batı Asya’nın ılıman bölgeleridir. Yuvarlak kesitli, sert ve yeşil renkli gövdesi olan bitki, 1-5 metre arasında boylanabilir. Tohumları 1,5-2 milimetre çapında kırmızımsı siyah renkli tahriş edici ve yakıcıdır. Oval biçimli, sivri uçlu ve yakıcı kokulu yapraklarının üstü koyu ve altı daha açık yeşil renklidir. Yaz ortasında küçük salkımlar halinde açan sarı renkli çiçekleri, hafif hardal kokulu olur. Verimli ve suyu iyi akıntılı toprakları seven kara hardal bitkisi, tohumuyla çoğalır. Bir Akdeniz bitkisi olan bitkinin kullanılan kısmı tohumlarıdır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Lapa halinde bronşit ve romatizmada kullanılır. Terleticidir, ateşlilik hali, soğuk algınlığı, grip ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Kara hardal romatizma ağrı ve yangılarını hafifletir. Eklem iltihabına karşı etkilidir. Kan dolaşımını uyarır. Ayak üşümelerini geçirir. Rahatlatıcı ve gevşeticidir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

120 gram taze öğütülmüş siyah hardal tozu, 45 derecelik ılık suyla lapa kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım ağrıyan yerlerin üzerine bir tülbent yardımıyla 1 dakika süreyle uygulanır. 1 çorba kaşığı hardal tozu üzerine 1 litre kaynar su dökülüp, 5 dakika süreyle demlendirilerek çayı hazırlanır.

Hardal yağı, eklem ağrıları ve romatizmaya karşı haricen sürülür.

Yan Etkileri: Hardal, cildi duyarlı olan kişileri rahatsız edebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.