Sinirli Ot Faydaları

Sinirli Ot

sinirli ot - Plantago majör

Latince Adı: Plantago majör

Almanca Adı: Breitwegerichkraut

Diğer İsimleri: Sinirli yaprak otu

 

Özellikleri: Sinirotugiller familyasından olan bitki, çeşidi çok olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Birçok yabani türü olan sinirli ot, her yerde özellikle hendek, yol ve bahçe kenarlarında yetişir. Hekimlikte yaprakları kullanılır. Dal ve gövdesi yoktur, geniş yaprakları vardır. 2-3 yıllık olanların ortasından çıkan sapın üzerinde çiçek ve tohumlar bulunur. İyisi tohumunun rengi kırmızıya çalan, siyah renkte olanıdır. Yaprakları yaz aylarında toplanarak, gölge bir yerde kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar: İdrar söktürür. Yaraları iyileştirir, nasırların sökülmesinde kullanılır.

Astım, bronşit, faranjit, rinit, sinüzit, saman nezlesi, nefes yolları hastalıkları, şiddetli balgam ve öksürükte kullanılır. Kandaki alyuvar miktarını artırmada faydalıdır. Çok iyi tümör parçalayıcıdır. Bağırsaktaki yara ve iltihabı tedavi eder. Suyu ile gargara yapılırsa ağızdaki yaraları tedavi eder.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Ufalanmış bitkiden 1 bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı konur. Üç öğün yemek üzerine birer bardak içilir. Taze yaprakları yaralara, ısırıklara ve hayvan sokmalarına iyi gelir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.