Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu

Keten Tohumu - Linum usitatissimum

Latince Adı: Linum usitatissimum

Almanca Adı: Leinsamen

Diğer İsimleri: Cmit, Cinit, Ezgin, Güdün, Segrek, Zarek.

Bilinen Bileşimleri: Yüzde 3-6 müsilaj, yüzde 30-45 sabit yağ, yüzde 25 protein, yüzde 0,1-1,5 siyanogenetik glikozitler ve iridoit içerir. Tohum kabuğunun epidermasında müsilaj bulunmaktadır.

 

Özellikleri:

50-60 santimetre yükseklikte olan bitki, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu, ince gövdeli bir bitkidir. Kullanılan kısmı, olgun tohumları ve bu tohumlardan elde edilen yağıdır. Hindistan, Misir, Brezilya, Kanada ve Avrupa’da lifleri, tohumu ve yağı için kültürü yapılmaktadır. Türkiye’de, batı, kuzey ve İç Anadolu bölgelerinde tarımı yapılır. Boyacılıkta kullanılır.

Lifleri tekstil sanayinde önemlidir.

 

Önerilen Hastalıklar:

Müshil etkisi gösterir, sindirim sistemi tahrişlerinde, gastritin kısa süreli tedavisinde yardımcı olur. Kronik öksürük ve bronşitte, haricen ise ağrılı cilt iltihaplarında kullanılır. İdrar artırıcı özelliği de vardır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Öksürüğe, nezleye, üşütmeye karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır, 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir. Bu çayın buharı burundan teneffüs edilir.

 

Yan Etkileri: Fazla kullanılması sakıncalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.