Kılıç Otu Faydaları

Kılıç Otu

Kılıç Otu Faydaları - Hypericum perforatum

Latince Adı: Hypericum perforatum

Diğer İsimleri: Sarıkantaron, Koyun kıran, Kuzu kıran, Yara otu, Bira çiçeği

Bilinen Bileşimleri: Pinen, cadinen, tanen, reçine, zamk, acı maddeler ve boya.

 

Özellikleri:

Mayıs ve eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 30-100 santimetre boyunda, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri dalların ucundadır. Üst bölümlerinde yoğun bir şekilde dallara ayrılan bitkinin vaprakları üzerinde bulunan belirgin kırmızı benekler, yağ özütünün elde edilmesinde kullanılır. Kuru ve bol güneşli yerleri sever. Sıcaklık ve kurulukta ikinci dereceye ulaşır

 

Önerilen Hastalıklar:

Böbrek ve mesanede olan taşlar erir. Zehirli hayvanın soktuğu bölgeye lapa yapılıp sürülse, zehrini yok eder idrar söktürür, terletir ve hanımların adetini açar. İnsan bedenine canlılık verir. Baş ağrılarına fayda edip kanı ıslah eder.

Ağrı kesici etkisi vardır.

Uykuyu düzenleyici etkisinin yanında, antidepresan ilaçların çoğunda bulunan uykuya aşırı meyil şeklinde bir yan etkinin bulunmaması ise önemli bir avantajdır.

Bu özelliğiyle günlük yaşamın bozulmadan sürdürülmesine olanak tanır.

Sinirlilik, sindirim bozukluğu, yara iyileşmesi, yanıklar, kas gerginliği, bel ağrısı, gut gibi birbirleriyle ilgisiz gibi görünebilen birçok rahatsızlıklarda kullanılır.

 

 

Kullanım Şekli ve Dozu: Otun tohumu dövülüp, kaynatılır. Aynı otun çiçeği toplanıp, susam yağıyla güneşte terbiye edilirse, ağrı ve sızıların üstüne sürüldüğünde şifa verir. Depresyon tedavisinde etki göstermesi için 2-3 hafta boyunca sürekli kullanılması gerekir.

 

Yan Etkileri: Doktor kontrolünde kullanılması uygundur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.