Kenevir Faydaları

Kenevir

Kenevir - Cannabis sativa

Latince Adı: Cannabis sativa

Almanca Adı: İndianahanf

Diğer İsimleri: Kendir, Kentir, Esrar otu.

Özellikleri:

Anavatanı Hindistan olan bitki, memleketimizin bazı bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Kendirgiller familyasından olan bitkinin, gövdesi dik, içi boş, yüzeyi tırtıklıdır. İkinci derecede sıcak ve kurudur. Bir yıllık bitkinin yaprakları çok parçalı, meyvesi 35 milimetre boyundadır. Tohumlar olgunlaşınca, ağustos ya da eylül aylarında toplanır. Dal uçlarında reçine ve uçucu bir yağ vardır. Meyveleri yağ bakımından oldukça zengindir. Tohumlarından çıkarılan yağ sabun sanayinde kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Yapraklarının suda haşlaması müzmin romatizma ağrılarını keser. İdrar yolları iltihabında, mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Balgamı söktürüp, iltihaplı salgı bezlerini yumuşatır. Merkezi sinir sisteminde etkili bir bitkidir. Yaş yaprağının suyu, soğuktan ağrıyan kulağa damlatılırsa ağrıyı çabucak keser.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Bir bardak sıcak süte, ezilmiş tohumlardan bir tatlı kaşığı konur. 5 dakika kaynatilip, 10 dakika demlenir, süzülür. Bu karışıma istenirse bal katılıp, gargara yapılarak içilir. Kereviz tohumu ile beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak macun yapılıp yemeye devam edilirse

prostata fayda verir.

 

Yan Etkileri: Normalinden fazla tüketmek, bedeni kuvvetten düşürür

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.