Kakule Meyvesi Faydaları

Kakule Meyvesi

Kakule Meyvesi - Eletteria cardamomum

Latince Adı: Eletteria cardamomum

Almanca Adı: Kardamon

Diğer İsimleri: Hemame, Malabar kahvesi.

Bilinen Bileşimleri: Kakule tohumları yüzde 4’e varan oranda uçucu yağ ile terpinilasetat, sineol, limonen, sabinen ve pinen adlı maddeleri içerir.

 

Özellikleri:

Zencefilgiller familyasındandır. Güney Hindistan ile Asya’nın sıcak ve bataklık orman alanlarında yabani olarak yetişen, çok yıllık duyarlı otsu bitkidir. İklim uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen kakule, 3 ile 5 metreye kadar boylanabilir.

Meyvesi 6-18 milimetre uzunluğunda, 10 milimetre genişliğinde üzeri boyuna çizgili, soluk sarı veya soluk yeşil renkli üç gözlü bir kapsül şeklindedir.

Mızrak biçimli iri yapraklarının üzeri koyu yeşil olup, yapraklarının altı daha açık yeşil ve ipeksi görünüşlüdür. Tohumları kuvvetli hoş kokulu ve baharlı lezzettedir.

Kakule bitkisi yüksek nemlilik oranı bulunan ve kısmen gölgelik tropik iklimi olan yerleri, bitek ve sulak toprağı sever. Döktüğü tohumlarla çoğalır ya da köklerinin bölünmesiyle çoğaltılır. Bu tohumlar hoş kokuları nedeniyle, öğütülmeden aynen ya da öğütülüp toz haline getirilerek bazı yemek, ekmek, kurabiye, bisküvi, turşu, likör ve şaraplara katılır. Yakındoğu ülkelerinde kahveye eklenip “kakule kahvesi” yapılarak içilir. Tohumları parfüm endüstrisinde de kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Safra ve mide salgısını artırıcı etkisinin bulunduğu görülmektedir. İştah açıcı özelliği vardır. Baş ağrısına iyi gelir, tükürük akışını hızlandırır. Sıcak ve yumuşatıcı özelliklere sahip

olan Kakule, hazmı kolaylaştırıcı bir özelliktedir. Bulantıya çok faydalıdır. Soğuktan oluşan hastalıklara günde bir dirhem kakule sirkengebinle beraber içilirse hastalık üç günde iyileşir

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.