Kakao Faydaları

Kakao

Kakao - Theobrama cacao

Latince Adı: Theobrama cacao

Almanca Adı: Kakaobaum

Bilinen Bileşenleri: Teobromin, kafein, kakao, sabit yağ, karbonhidrat ve protein.

Özellikleri:

Anavatanı tropik Amerika ve Batı Afrika’dır. 4 ile 10 metre boyuna kadar ulaşabilen kakao ağacının, yaprakları derimsidir. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Çiçekleri her mevsimde açar. Meyvelerinin içinde kestane büyüklüğünde tohumları vardır. Beyaz ve açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder. Meyveler ve içinden çıkarılan kakao tohumları ya hemen veya bir süre sonra fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu acı lezzeti kaybolur.

Aromatik bir koku meydana gelir. Bol kalorili bir besindir. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Kakao yağı çıkarılmadan çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı şeker yapımında olduğu gibi pomatlarda da kullanılır. Kakao kahve gibi ayrıca süt ilavesi ile de içilebilir.

 

Önerilen Hastalıklar: Az miktar kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını yok eder.

Yan Etkileri: Fazla tüketmek zararlıdır, çarpıntı yapar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.