Zencefilin Faydaları

Zencefil

zencefil - Zingiber officinalis

Latince Adı: Zingiber officinalis

Almanca Adı: Ingwer

Diğer İsimleri: Zencebil, zingiber

Bilinen Bileşimleri: Bitkinin terkibinde yüzde 0,3-3,3 oranında uçucu yağ seksiterpen, monoterpenikaldehit, yüzde 60 arasında nişasta, yüzde 5-8 oranında reçine ve müsilaj içerir. Drogn keskin tat ve kokusunu veren, uçucu olmayan acı maddeler yüzde 47,5 fenolik keton yapısında olanşogaol ve gingerollerdir.

 

Özellikleri:

Anayurdu Hindistan ve Malezya olan bitki, 150 santimetreye kadar boylanabilen, yaprakları mızrak biçiminde sivri uçlu ve tarçın kokulu bir bitkidir. Bir arada olan çiçekleri turuncu ve sarı renklidir. Bitkinin kullanılan kısmı kökleridir. Tropik memleketlerde kültürü yapılır. Hem baharat hem de sağlık alanında dünyanın en önemli bitkilerinden biridir. Hindistan dünyanın en büyük zencefil üreticisidir. En makbul zencefil, yine Hindistan’da üretilen “Kalküta zencefili”dir.

 

Önerilen Hastalıklar:

Mide ağrısına ve mide bulantısına karşı etkilidir. Iştah açar, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. İshali kesip, bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Beden ve zihin gücünü artırır. Cinsel istekleri kamçılar. Ses kısıklığına iyi gelir, meniyi artırır. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Ebu Nuaym, Tibbu’n Nebevi adlı eserde Ebu Saide’l Hudri hadisinde Ebu Said’in şöyle dediğini zikreder: “Peygamber Efendimize Rum kralı zencefil küpü hediye etti. Resulullah herkese bir parça yedirdiği gibi, bana da bir parça yedirmiştir.” Kışın soğuk günlerinde sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıkları en iyi tedavi eden ve önleyen doğal ürünlerden biridir.

 

Mide bulantısı, şişkinlik ve kolit gibi sindirim problemleriyle karşı başarıyla kullanılabilir. Antiseptik etkisi sayesinde, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına ve hatta gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir. Mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder. Kan dolaşımını ve böbrekleri uyarır ve böylece kanın yüzeysel bölgelere de rahatça ulaşmasını sağlar. Terletici ve ateş düşürücü etkileri vardır. Kabızlığa karşı kullanılabilir.

 

Zencefil Yağı: Kurt ya da solucan dökücü olarak kullanılan zencefil yağı, bilumum ağrılarda masaj yapmak için kullanılır. 20 gün boyunca her sabah bir çorba kaşığı aç karnına içilmelidir. Kullanım Şekli ve

Dozu: Bitkisel çay olarak kullanılır. Zencefil tozu veya dilimlenmiş kök parçalardan 1 tatlı kaşığı, 1 bardak suya konur. Kaynama noktasına kadar ısıtılır, sonra kısık ateşte 10 dakika kadar daha kaynatılır ve tatlandırılarak yemeklerden önce çay gibi içilir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.