Üzüm Asmasının Faydaları Nelerdir

Üzüm asma - Vitis vinifera
Asma

Latince Adı: Vitis vinifera
Bilinen Bileşimleri: Asmanın içinde A, B, B2 ve C vitaminleri ile çeşitli mineraller bulunur.

Özellikleri:

Asma, üzümün ağacı yani asma çubuğudur. En büyük özelliği, soğuk ve kuru olmasıdır. Asma, gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10 dereceyi bulunca, gelişmeye başlar ve sonbaharda isi ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür.
Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir.
Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir.

Önerilen Hastalıklar:

Dövülerek, ağrıyan başa sarıldığında ağrıyı dindirir. Mide iltihabına iyi gelir. Budanan asma dallarının şırası içildiğinde, kusmayı yatıştırıp ishali önler. Bu dalların özleri yaşken ağızda çiğnendiğinde de aynı sonucu verir. Asma yaprağının şırası, bağırsaklardaki yaralara, kan çıkmasına, kanın akmasına ve mide ağrısına fayda sağlar. Asma ağacından sızan su içildiği zaman taşları döker. Bu su ve pustan merhem yapılıp sürüldüğü zaman baştaki bit ve pire yumurtalarını yok eder. Yaralı ve normal uyuzu iyi eder. Sigara tiryakileri için anadolumuzda kökleri-sapları içilerek kullanılmıştır.

Kullanım Şekli ve Dozu:

Yanmış asma dallarının külü, sirke, gülyağı ve sedef bitkisiyle birlikte merhem yapılarak sarılırsa, dalakta meydana gelen şişliğe faydalı olur. Asma çiçeği yağının özelliği, gül yağının özelliğine benzer ve kabız yapar. Üzüm ağacının yararları çoktur. Sigara bırakmada tefrin denen sapların kullanıldığı tarihte görülmüştür.

Yan Etkileri:

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.