Sedef Otu Faydaları

Sedef Otu

sedef otu - Ruta montana

Latince Adı: Ruta montana

Almanca Adı: Berg ruta.

Diğer İsimleri: Bahçe sedefotu

Bilinen Bileşimleri: Sedef otu bitkisinin toprak üstü bölümleri uçucu yağ, alkaloitler, tanen, reçine, rutin adı verilen glikozit ile pektin içerir.

 

Özellikleri:

Sedef otugiller familyasındandır. Avrasya ve Kanarya Adalarında yabani olarak yetişmekte, yaz-kış yeşil kaldığı için ülkemizde de bazı bahçelerde sevilerek üretilmektedir. 60 ile 100 santimetreye kadar boylanabilen bitkinin yapraklarında çok kuvvetli koku yayıcı salgı bezleri bulunur. Parçalara bölünmüş, küçük ve yuvarlak yaprakları da mavi-yeşil renkli, acı tatlı ve kokulu, içerdiği yağ benekleri nedeniyle benekli görünüşlüdür. Bitkinin yeşilimsi, sarı renkli gösterişli çiçekleri yaz sonuna doğru açar. Tohumuyla çoğalan sedef otu bitkisi güneşli yerleri sevmesine karşın yarı gölgeli yerlere de dayanır.

 

Önerilen Hastalıklar:

İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, gaz söktürücüdür. İyi bir yatıştırıcı özelliği vardır. Spazmları çözer. Kalp çarpıntısı ve endişeden doğan sorunları en aza indirger. Adet söktürücüdür. Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır ve düzene sokar. Terleticidir. Solucan ya da kurtları düşürücü etkisi vardır. Sedef otu ayrıca romatizma ve karın ağrılarına da etkilidir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Kurutulmuş çiçekli dallarından toz halinde ve damıtılarak faydalanılır.

 

Yan Etkileri:

Sedef otu gebelikte kullanılmamalıdır. Çok etkili bir çocuk düşürücüdür. Yüksek dozda alınırsa zehirlenmelere yol açabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.