Sığırkuyruğu Faydaları

Sığırkuyruğu

sığır kuyruğu - Verbascum phlomoides

Latince Adı: Verbascum phlomoides

Bilinen Bileşimleri: Şeker, sabit ve uçucu yağ, müsilaj, reçine, saponin ve renkli maddeler.

 

Özellikleri:

Yol ve tarla kenarlarındaki çalılıklar arasında yetişen bitki, sıracagiller familyasından, yüksek boylu, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. 2 metreye kadar uzayabilen, sık tüylü olan bitkinin, 200 kadar türü vardır. Yaprakları tabanında toplanmıştır. Sarı ve kırmızımsı renkte olan çiçekleri çok çabuk dökülür. Tohumlarıyla çoğalır. Yaz aylarında toplanan çiçek ve yaprakları, gölgede dikkatle kurutulur. Nemli yerlerden uzak tutulması gerekir. Bala benzeyen bir tadı vardır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Göğsü yumuşatır. Balgam söktürür. Bronşitte faydalıdır. Basuru tedavi eder. Veremde, romatizma ağrılarında kullanılır, ses kısıklığına faydalıdır. Yatmadan önce içilirse uyku verir. Egzamaya iyi gelir, karaciğeri güçlendirir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 bardak kaynar suya, kurutulmuş ottan 1 tatlı kaşığı konur ve demlendirilerek, günde 3 defa birer bardak içilir. Taze yaprak ve çiçekleri ezilerek lapa yapılıp yaralar üzerine konulursa, yarayı temizler ve tedavi eder.

Yan Etkileri: Normalde bir yan etkisi yoktur. Çiçeği dışındaki diğer kısımları, özellikle çok küçük tohumları hafif zehirlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.