Şakayık Faydaları

Şakayık

şakayık - Pfingdtrose

Latince Adı: Pfingdtrose, paeonia officinalis

Almanca Adı: Pfingsrose

Diğer İsimleri: Ayı gülü

Bilinen Bileşimleri: Kökünde; uçucu yağı nişasta, şekerler, peanol ve peregrinin adlı bir alkoloid vardır.

 

Özellikleri:

Düğün çiçeğigiller familyasından olan şakayık, gövdesi odunlaşmış, 70 santimetreye kadar boylanabilen, çok yıllık bir bitki cinsidir.

Mayıs ve haziran aylarında pembe veya kırmızı çiçekler açan ve çok çeşidi olan bitkinin yaprakları derin parçalıdır. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Ana rahmindeki ölmüş çocuğu dışarı çıkarır. Ekrem ağrılarına fayda eder ve safranın kaynaşmasını engeller. Böbrek ve mesanede olan taşları eritir. Karaciğer ve dalağı temizler. Boğmaca ve öksürükteki şikâyetleri giderir. Sarada faydalıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Gut, nefes yolları rahatsızlıkları, sinirsel rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları ve gastrite karşı etkili olabileceği iddia edilmiş ve kullanılmıştır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Bir tatlı kaşığı şakayık otu demliğe konulur. Üzerine 300-500 miligram kaynar su ilave edilerek, 5-10 dakika demlemeye bırakılır. Daha sonra süzülen çay içilir. Yan Etkileri: Aşırı oranda veya uzun süreli kullanımlarda alınırsa karin ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ve ishalle neden olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.