Papatya Faydaları

Papatya

papatya - Matricaria chamomilla

Latince Adı: Matricaria chamomilla

Almanca Adı: Echte kamilen

Diğer İsimleri: Mayıs papatyası, adi papatya, küçük papatya.

Bilinen Bileşimleri: Çiçeklerinin terkibinde acı madde, tanen, reçineler ve glikozitler vardır.

Meyvesinde ise sarımtırak esmer renkli bir uçucu yağ taşır.

 

Özellikleri:

Dünyada Güneydoğu Avrupa, Kuzeybatı Asya, Kuzey ve Doğu Afrika’da, Kuzey Asya ve Hindistan’da yetişen papatya, Türkiye’de tüm bölgelerde yetişir. Yol kenarlarında ve boş tarlalarda yetişen bitki, bileşikgiller familyasındandır.

Nisan ve eylül aylarında çiçek açan, 25 santimetreye kadar uzayabilen papatya, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ince parçalı olup, sapsızdır. Çiçeğinin orta kısmı sarıdır. Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz renkli çiçek vardır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Bu bitki Hippokrates, Galenos, Dioskurides tarafından da kullanılmıştır. Papatya çiçekleri, haziran ayında tamamen açılmadan toplanıp, kurutulur. Nemsiz yerde saklanır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Ateşi düşürür. Ağrıları giderir, spazm çözer. Terletir, sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz, bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Saçları sarartmak için de kullanılır.

Papatya yağı spazm giderir. Mikropları öldürür, sinirleri yatıştırır. Papatya çayıyla gargara yapılması boğaz ağrılarına karşı yararlıdır. Vücuttaki zehirleri dışarı atar, iştah açar, hazmı kolaylaştırır, mideye iyi gelir, kabızlığı giderir. Soğuk algınlıklarını geçirmede birebirdir. Menopoza iyi gelir.

 

Papatya Yağı: Papatya yağıyla felçli bölgelere masaj yapılır. Cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihaplarında gargara olarak kullanılan papatya yağı, içilmez.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Kurutulmuş papatyalar çay olarak demlenerek sabah akşam birer bardak içilir. Saman nezlesinde bir yemek kaşığı dolusu papatya 1 litre sıcak suyla haşlanır ve bir havlunun altında papatya buharı solunur. Bu tedavinin başarılı olabilmesi için, buhar solunumunun ardından evden dışarı çıkılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur fakat Compositae familyasının bir üyesi olan papatyanın aynı familyanın diğer üyelerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.