Nane Faydaları

Nane

nane - Mentha piperita

Latince Adı: Mentha piperita

Almanca Adı: Pferfferminzblatt

Bilinen Bileşimleri: Nanenin içeriğinde Mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yağ ile tanen, reçine, acı bitki esansı ve bazı organik maddeler bulunur.

Özellikleri:

Dünyanın tüm iliman ve astropikal bölgelerinde yetişen nanenin ülkemizde 7 türü yetişmektedir. Ballıbabagiller familyasındaki aynı cinsten 25 kadar çok yıllık, dayanıklı otsu bitkidir. Nemli ve gölgelik yerleri çok seven nane türleri, 30 ile 100 santimetre arasında boylanabilirler. Nane türleri, döktüğü tohumlarıyla çoğalır ya da çoğaltılır. Bitkinin kullanılan kısmi yapraklarıdır. Türkiye’de yarpuz, kır nanesi, su nanesi, msueveolens, ve nigricans türleri yetişmektedir.

Nanenin tazesi ya da kurutulmuşu baharat olarak kullanıldığı gibi ilaç, yiyecek ve parfümeri alanlarında da kullanılır. Kendine has kuvvetli aromasıyla çorbalardan sebzeler kadar birçok yemekte kullanılır.

Alkollü ve alkolsüz içeceklerde serinletici olarak yer alır. Yaz sonu ile sonbahar başında toplanan yapraklar, çok sıkmadan demetler halinde bağlanır, gölge ve havadar yerlere asılarak kurutulur.

Nanenin tazesi de kurusu da yemeklerde baharat olarak kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Sindirim salgılarını artırdığından mide ve bağırsaklardaki sindirim işlemini kolaylaştırır. İç organların kaslarında yatıştırıcı etkiler yapar. İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantılarını keser. Gebelikteki ve yolculuk lardaki kusma refleksini bastırır.

 

Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Beden üzerinde güçlendirici (tonik) etkisi vardır. Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar.

Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde değerli bir yardımcıdır. Safra salgısın artırıcı özelliktedir. Soğuk algınlığında üst solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.

Limonla hazırlanan nane çayı ferahlık verir, çarpıntılara, migrene karşı rahatlatıcıdır. Dimağa kuvvet verir, yüksek ateşin düşürülmesinde yardımcıdır. Sinirleri güçlendirir, kalbi kuvvetlendirir.

Nane Yağı: Ağrı dindirici özelliği vardır. 5 damla nane yağı suyla içilirse, baş ağrısını ve karın ağrılarını dindirir. Mide bulantısını kesen yağ, bağırsak solucanlarını temizler, nezle ve gribe faydalıdır. Sinüsleri açmada oldukça etkilidir, anne sütünü çoğaltır. El ve ayak Egzamalarında yağı haricen sürülerek kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu: Bir kahve kaşığı nane, 1 bardak su içinde bir taşım kaynatılarak elde edilen çay içilir. Limon ile kaynatılıp sıcak içilir.

Yan Etkileri: Hiçbir yan etkisi yoktur.

Mide ülseri ve gastriti olanlar fazla kullanmamalıdır. Fazla kullanılırsa bulantı yapar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.