Mürver Faydaları

Mürver

kara mürver - Sambucus nigra

Latince Adı: Sambucus nigra

Almanca Adı: Holunder Baldrian

Özellikleri: Yol ve dere kenarlarında, çalılıklar arasında yetişen bitki, yaz aylarında sarımsı çiçekler açar. Morumsu küçük meyveleri bulunur. Mürver çiçekleri yaz aylarında çiçek açma zamanından önce toplanarak, demetler halinde gölge yerlerde kurutulur. Bitki, hafifçe ovalanarak saptan ayrılır. Kurutulan çiçekler hava almayan kaplarda, ışıktan ve nemden korunarak saklanır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Vücuttaki zehirleri dışarı atıcı özelliği vardır. Ateş düşürür, vücudun direncini artırır. İdrar söktürür, terleticidir. Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır.

Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır. Maydanoz ile beraber kaynatılarak içilirse anne sütünü artırır.

Çiçeği kaynatılıp suyu içilirse, mideyi temizleyip bağırsakları mülayim tutar, balgamı dışarı atar, rahim şişlerine oldukça yararlıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

50 gram mürver çiçeği, 50 gram naneyle karıştırılıp, 1 litre kaynar suya konularak demlenir. Bu karışımdan günde 3 fincan içilir. Toz haline getirilen mürver çiçeği, günde 3 defa 5 gram içilirse, kanlı basur için faydalıdır. Yaprakları merhem biçiminde ezilerek, burkulmalara ve yaralara karşı kullanılır.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.