Meyan Kökü Faydaları

Meyan kökü

meyan kökü - Glycyrrhiza glabra

Latince Adı: Glycyrrhiza glabra

Almanca Adı: Süssholz

Diğer İsimleri: Piyan, Boyan.

 

Özellikleri:

Ülkemizde Bati ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak bulunan meyan kökü, fasulyegillerdendir. 50-100 santimetreye kadar yükselen tüysü yapraklı mavimsi mor çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Tatlı olan toprak altı bölümleri tıpta ve serinletici içkilerin yapımında kullanılır. Güneybatı Asya ve Akdeniz ülkelerinde yetişir. Yüzyıllardır tedavi edici özelliğiyle bilinir. Kullanılan kısmı kökleridir. Toprak altında kalan kökleri, ekim ya da kasım aylarında topraktan çıkarılır. Yıkanarak iyice temizlenir.

Köklerin suyla kaynatılıp, suyunun uçurulmasıyla elde edilen konsantre sulu ekstresi kullanılır. Yoğun tatlı lezzeti nedeniyle ilaçlara lezzet verici olarak konur. Sigara yapımında, şekercilikte ve meşrubat enstitüsünde kullanılmaktadır.

Ekstraktı kola tipi içeceklerde ve şekerlemelerde yer alır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Bağışıklık sisteminin bozulmasından doğan tüm hastalıkların tedavisinde (behçet, sedef, vitiligo, lupus türleri,pernisiöz anemi, hashimoto vs. gibi) sorunlarda diğer tıbbi ve bitkisel tedavilerle birlikte uygulanmaktadır. Bağışıklık sisteminin depresyon nedenli olduğu bilimsel olarak açıklandığı için, meyan kökünün depresif sinirsel hastalıklara karşı da iyi bir ilaç olarak kullanılabileceği görülmüştür.

 

Astım, solunum yolu rahatsızlıkları ve ağız bölgesi iltihaplarına karşı kullanılır. Öksürüğü azaltır, düşük tansiyonu dengeler. Vücut direncini sağlar, yorgunluğu ortadan kaldırır.

İştah açıcıdır, hazmı kolaylaştırır, karın ağrılarını giderir. Boğaz ağrılarını giderir. Ses kısıklığına ve egzamaya iyi gelir. Kramp çözücü etkisi vardır.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarında balgam söktürücüdür, gırtlaktaki salgıyı seyrelterek daha az tahriş edici hale getirir. Mide-onikiparmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Kurutulan meyan kökleri, ince ince kıyılıp hava almayan kaplarda saklanır. Kurutulan köklerden elde edilen toz, 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kadar konur. Her yemekten sonra üç öğün içilir.

 

Yan Etkileri: Uzun süre kullanılmamalıdır, alışkanlık yapar.

Kronik karaciğer iltihabı, yüksek tansiyon ve kanda potasyum eksikliği durumlarında kullanılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.