Meşe Ağacı Faydaları

Meşe Ağacı

meşe ağacı - Qercus macreolepis

Latince Adı: Qercus macreolepis

Almanca Adı: Grosse Eiche

Diğer İsimleri: Bişe, Belut

 

Özellikleri:

Yaprağını dökmeyen bu ağacın çeşitleri parklara süs ağacı olarak dikilir. Meşe ağacı, 35 kadar çeşidi olan, kalın gövdeli, uzun ömürlü bir orman ağacıdır. Ağacın kabukları ilaç olarak kullanılır. Meşe ağacının “palamut” ve “pelit” adında iki çeşit meyvesi vardır. Palamutlar şifa amaçlı kullanmak için henüz olgunlaşmadan ağustosun yarısından eylülün yarısına kadarki 1 aylık zaman içinde toplanır. 10 gün süreyle güneşte kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar:

Kan durdurucu etkisi olan meşe ağacı, mide bağırsak kanamalarını durdurur. Kan kusmaya ve dizanteriye şifadır. Altını ıslatan çocuklara, öğleden sonraları bir miktar meşe kabuğu suyu içirilmelidir. Saman nezlesine iyi gelir. İdrar yollarını açar. Bağırsak bozukluklarını giderir. Mikrop öldürücü etkisi vardır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

İlkbaharda soyulan dalların kabukları, ince bir şekilde kıyılarak gölgede kurutulur. 1 bardak suya, 10 gram meşe kabuğu konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir. Kaynatılan meşe kabuğunun suyu, yaraların temizlenmesinde kullanılır.

Suyu gargara yapılırsa, boğaz ağrılarını yok eder. Meşe kabuğu toz haline getirilip, merhem yapılır. Bu karışım basurun üzerine sürülür. Kurutulan palamutlar toz haline getirilir. “Palamut kahvesi” adı verilen bu tozlar, suyla kaynatılır, süzülür, bal veya pekmezle tatlandırılarak içilir. Bu işlem çocuk olmama ve kısırlıkta kullanılan zararsız bir ilaçtır.

Bel gevşekliği için, 1 bardak suya, 5 gram kavrulmuş palamut tozu konulup, hafif ateşte 10 dakika kaynatılır.

Bu karışım süzülür, bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.