Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu

kuşburnu - Rosa canina

Latince Adı: Rosa canina

Almanca Adı: Hagabutte

Diğer İsimleri: İt burnu, Gül burnu, Köpek gülü.

Bilinen Bileşimleri: A, B1, B2, K ve P vitaminleri açısından zengindir.

Mineraller, meyve asitleri, flavonlar, tanen ve şeker de ihtiva eder.

 

Özellikleri:

Anadolu’da yaygın olarak bulunur. Avrupa ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişir. Yabani gül türünün meyveleri olan kuşburnu, 1,5-3,5 metreye kadar yükselebilen, dalları sarkık, çalı görünümünde bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz ya da pembe renkte açar. Sonbaharda olgunlaşan bitki tam bir C vitamini deposudur. Limon ve domatesten 30-40 defa, elmadan 300 defa daha fazla C vitamini vardır. 17 kilo portakalda bulunan C vitamini 1 kilo kuşburnunda bulunmaktadır.

 

Önerilen Hastalıklar: Enfeksiyonlara ve soğuk algınlıklarına karşı bedenin direncini artırarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. İyi bir kan temizleyicisidir.

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözleri dostudur. Bitkinlik ve yorgunluk için de çok faydalıdır, vücudu dinlendirir, romatizma ağrılarını giderir. Güçlü bir bağırsak yumuşatıcısıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 litre suya 1 çay bardağı meyve konarak, 45 dakika orta ateşte kaynatılır. Bir saat demlenip süzüldükten sonra günde 3-5 çay bardağı içilir. İkinci bir terkip, 1 bardak kaynar suya 10 gram ezilmiş kuşburnu meyvesi konur, bir müddet demlenir, günde birkaç bardak içilir. Kuşburnunun marmelatı ve çekirdeğinden yapılan lapası şifadır.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.