Karanfil Faydaları

Karanfil

Karanfil - Eugenia caryophyllata

Latince Adı: Eugenia caryophyllata

Almanca Adı: Nelken

 

Özellikleri:

20 metreye kadar uzayabilen ve kış aylarında yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Karanfil, siyahımtırak renkli çivi biçiminde bir çiçek tomurcuğudur.

Molük Adalarında yetişir, Tanzanya, Madagaskar ve Brezilya gibi tropikal iklim bölgelerinde de kültürü yapılır. Baharlı lezzeti nedeniyle baharat olarak kullanılır. Çeşitli çay karışımlarına eklenir. Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, spazm çözücü anestezik etkileri bulunmaktadır. Karanfil koku verici özelliği nedeniyle şerbetlerde, meyve likörlerinde, tatlılarda ve kompostolarda kullanılır. Genellikle güneş ışığı almayan yerlerde yetişir. İkinci derecede sıcak ve kuru tabiatlıdır. Kokusu soğuk, zayıf ve beyne faydalıdır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Ağrı kesici ve dezenfekte edici özelliği vardır. Kronik iltihaplı akıntılarda kullanılır. Mide zayıflığından kaynaklanan ishali keser. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Beyine büyük güç verir. Beş duyuyu ve hafızayı güçlendirir. Kalbi uyarır. Karanfil Yağı: Ağrılar ağrı noktalarına üzerine masaj yapılarak kullanılır.

Mide ağrılarında 5’er damla suyla içilir. Ağız ve mide kokularını giderir, sinirleri uyuşturur. Karanfil yağının cilde sürülmesi sakıncalıdır.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.