Karahindiba Faydaları

Karahindiba

Karahindiba - Taraxacum officinalis

Latince Adı: Taraxacum officinalis

Almanca Adı: Löwenzahn

Diğer İsimleri: Aslan dişi, Radika, Güneyik, Karakavuk, Acıgıcı, Acigünek.

Bilinen Bileşimleri: Yapraklarında bol miktarda C vitamini vardır.

 

Özellikleri:

Karahindiba; sarı çiçekli, 10-50 cm boylarına kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçeği koparılınca bitkinin özsuyu olan beyaz bir süt akar. Genelde nisan ve mayıs aylarında bahçelerde, yol kenarlarında, tarla kıyılarında, çayır ve çimenlerde yetişir. Çok ıslak yerleri sevmez. Tüm Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya olmak üzere dünyanın hemen her yerinde görülen bitkinin, Türkiye’de 49 çeşidi bulunur.

En çok Ege ve Marmara bölgelerinde yaygın olarak görülen karahindibaya, Anadolu’nun diğer bölgelerinde de sık rastlanır. Çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar. Yaprakları parçalı ve tüylüdür. İlkbaharda toplanır, kökleri ise sonbahar aylarında topraktan çıkarılır. Kanada’da bira, Fransa’da çorba olarak tüketilen bu bitki, yurdumuzda, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sebze olarak kullanılıyor.

 

Önerilen Hastalıklar:

Kan temizleyici etkisi sayesinde romatizmada yardımcı olur. Güçsüz bitkin kişilere güç kazandırır. Uykusuzluğa karşı olumlu etkisi vardır. Göz iltihaplarında ve hastalıklarında güçlendirici olarak kullanılır. İştah açıcı olan bitki, metabolizmayı uyarır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Karaciğer salgılarını artırması nedeniyle karaciğer yetersizliğinden meydana gelen cilt bozuklukları, egzama ve deri hastalıklarına da iyi gelir.

Çiçek saplarından şeker hastalığına karşı kullanılır. Uzun yıllar bayanlar tarafından yaprakları ve kökleri kaynatılıp, suyu kozmetik olarak kullanılmıştır. Deri hastalıklarının tedavisinde de yararlanılan bu su, cilde parlaklık vermesinden dolayı günümüzde de bitki bilimcilerin vazgeçemediği reçetelerden biridir. Karahindibada tüm zehirlere karşı faydalı bir panzehir özelliği vardır.

Peygamber Efendimiz(sav) Hindiba konusunda şöyle buyurmuştur: “Bir kimse güneyiği yer de arkasından uykuya yatarsa, o adama ne zehir ne de sihir işlemez.”

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Bir bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı kök konur. Öğle ve akşam yemeklerinde birer bardak içilir. Tadı hafif acımsı; fakat rahatsız edici değildir.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.