Isırgan Otu Faydaları

Isırgan Otu

ısırgan otu - Urtica dioica

Latince Adı: Urtica dioica

Almanca Adı: Brennesselblatter

Diğer İsimleri: Dolayan diken, Gidişken otu, Isırgan otu.

 

Bilinen Bileşimleri:

Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değdiği anda insan tenini yakan ısırıcı tüylerinde formik asit; bitkinin tamamında ise histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunur. Toprak üstü kısımları kalsiyum, potasyum ve silisik asit tuzları içerir. Kökleri serbest glikozidik, B-sitosterol ve skopoletin taşır.

 

Özellikleri:

Yakıcı tüyleriyle bilinen Isırgan otu, 50-150 santimetre yüksekliğine kadar uzayabilir. Yaprak kenarları dişli, tek veya çok yıllık bitkilerdir. Yapraklar insan derisiyle temas edince, kızarıklık ve yanma hissi uyandırır. Toprak üstü kısımları ve kökleri kullanılır. Isırgan otu türleri dünya genelinde yaygındır. Yabani olarak ılıman bölgelerde yetişmektedir.

Her türlü ısırgan otu Türkiye’de yetişir. Yunanlı hekim Dioskurides, ısırgan otu hakkında şu ifadelere yer vermişti: “Taze toplanmış yaprakları yaraların mikrop kapmasını ve burun kanamalarını önlemekte, mirrayla birlikte hazırlanan yemeği ise menstürasyon kanamaları için kullanılır.” Isırgandan yapılan yemeğin yılda en az bir kere yenmesi gerekir. Batı ve Güney Anadolu’da, ısırgan otunun genç yapraklarından yemek ve börek yapılır. Aydın yöresinde, tek başına veya yumurtayla yağda kavrulduktan sonra üzerine yoğurt dökülerek yemeği yapılır. Sağlık açısından yıl boyunca her gün bir bardak ısırgan otu çayı içilmesinde çok fayda vardır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Anne sütünü artırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerle ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin faaliyetini artırmaya yardımcıdır. Dahilen idrar yolları iltihaplarına, haricen ise romatizmaya karşı etkilidir. Kanı temizleyici ve iştah artırıcı etkisi vardır. Müshil, adet söktürücü, kurt ve ateş düşürücü etkileri dolayısıyla kullanılmıştır. Son dönemde özellikle kansere karşı korunmada adı sıkça geçmektedir. Ama henüz onaylanmış bir durumu yoktur. Çünkü ısırgan bütün hücreleri beslemektedir.

Nefes yollarını açar, sebebi teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları için şifadır. Böbrek kumlarını döker, şeker hastalığına iyi gelir. Kansızlığa karşı en etkili ilaçtır. Sedef hastalığında, Isırgan yaprakları haşlanır, hastalıklı cildin üzerine konur. Canlı bitkinin sapı yere yakın bölümünden kesilerek romatizma, gut, siyatik ve lumbago ağrılarına karşı doğrudan ağrılı bölgelere sürülerek kullanılır.

Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle, uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık meydana gelir ve ağrılar diner. Siyatikte; ayak ekleminden başlamak üzere, dıştan kalçaya kadar, oradan da bacağın iç tarafından topuğa kadar yavaşça sürülür. Bu durum iki kere daha tekrar edilir ve son olarak, kalçadan başlayarak aşağı doğru inilir. Isırgan kansere yakalanmadan önce çok faydalı olup bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

Akciğer kanserinde kereviz, maydanoz ve ebegümeci ile birlikte haşlanarak çay gibi içilmesi önleyici etki yaptığı tespit edilmiştir. Vücuttaki fazla ödem ve iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde faydalıdır. Anne sütünü arttırmaya yardımcı özelliği klinik deneylerle ispat edilmiştir. Vücuttaki salgı bezlerinin faaliyetini arttırır.

 

İçinde en etkin maddeler bulunmaktadır. Bu özelliği itibariyle şeker hastalığından romatizmaya ve kanserin bütün türevlerinde kullanım alanı bulmaktadır.

 

Isırgan Otu Yağı: Romatizma ağrılarını dindirici ve saç dökülmesinde faydalıdır.

Isırgan Tohumu: 1 kg bala 100 gr ısırgan tohumu karıştırılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Kanser riskini azaltır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmiş çay içilir. İştahsızlığa karşı 1-2 yemek kaşığı dolusu bitki, yarım çay bardağı suya eklenerek yemekten yarım saat önce alınır.

 

Yan Etkileri:

Kanser olmadan bir kişinin ısırganı kullanması gerekir. Bitki hormon ihtiva etmesi sebebiyle, kanser hücrelerini besler, yayılmayı çoğaltabilir. Kansere karşı koruyucu özelliği sebebiyle halk arasında kür olarak uygulanmaktadır. Tek başına kansere karşı etkili değildir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.