Eklem İltihabına (Artrit) Ne İyi Gelir ?

Eklem iltihabına Ne İyi Gelir ?

Romatoid Artrit en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun yüzde 0,5 inde görülmektedir.

Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır; ancak genetik faktörler ile bünyenin kendi dokularına karşı çalışması süreçleri ile bağlantılar mevcuttur.

* Romatizmal hastalıklardan korunmak için öncelikle kolajenden zengin beslenmek gerekir. Her yemeğin içine kemik suyu konmalıdır.
* Romatizmal hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların tedavi edilmesinde D vitamininin önemli bir yeri vardır.
* Hazır maya bağırsak geçirgenliğini bozduğu için gıda intoleransına yol açıyor. Gıda intoleransı romatizmanın altında yatan en önemli sebeptir.
* Romatizmal hastalıklardan korunmanın yolu probiyotikleri takviye etmekten geçer. Probiyotikleri takviye etmeden, romatizmal hastalıklardan korunabilmek veya bunları tedavi edebilmek mümkün değildir.
* OMEGA-3
Bazı çalışmalar, bazı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin romatoid artrit hastalığındaki iltihabı azalttığını göstermiştir.

Eklem iltihabına Ne İyi Gelir ?

Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

Şeytan Pençesi (Harphagophytom procumbens ) :
Şeytan Pençesi’nin ana etkilerine göz atacak olursak;
* Antienflamatuvar ( Yani oluşan iltihabın giderilmesini sağlayarak ağrının kesilmesini sağlama etkisi)
* Ağrı kesici
* Sindirim uyarıcı
Yapılan çalışmalarda da Şeytan Pençesi kökü içeriğinde bulunan harpagosid adlı bileşiğin sırt ağrıları azaltılmasında, osteoartritin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Isırgan Otu (Urtica dioica):

Isırgan otunun dikenli yapraklarını ağrıyan eklemlerin üzerine sokturmak, ağrılar için iyi bir yöntemdir. Ayrıca bitkinin yapraklarını buharda sebze gibi pişirerek de kullanabilirsiniz. Romatoid Hastalıklar Vakfı, her gün alınacak 3 mg. borun, romatoid artritin ve osteoartrit ağrılarına faydası olacağını söylüyor. Buharda pişirerek kolayca hazırlayabileceğiniz her 100 gramlık porsiyonla ya da bunun üç katı ağırlıktaki taze yaprakla hazırladığınız porsiyonlarla önerilen 3 mg.’lik dozdan daha fazla bor almak anlamına gelir. Bu da artrit için çok faydalıdır.

Biberiye (Rosmarinus offcinalis):

Eski çağlarda “hafıza otu” olarak bilinen biberiye, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidanlardan bol miktarda içerir. Zaten bu şekilde anılmasının en önemli nedeni içerdiği antioksidanlar nedeniyledir. Amerikalı bir bitki üreticisi, balığa çıktığı bir gün balıkların üzerini biberiye ile kaplayarak kokmaktan nasıl koruduğunu anlatmıştı. Balıkları o şekilde dondurmadan bıraksanız bile, biberiye sayesinde günlerce bozulmadan kalabilirler.

Söğüt (Salix), Sarımsak (Alliumsativum) ve Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra):

Söğüt kabuğu bitkisel aspirindir. İçerdiği “salisin” adlı kimyasalı, Bayer firması aspirin adı verilen ve artrit hastalarının her gün kullandıkları, ağrı kesici, küçük asit tabletlerine dönüştürmüştür. Fakat söğüt kabuğunu tek başına içmek mideyi rahatsız edebilir. Bu nedenle vereceğimiz tarif, midenize oluşacak yan etkiyi en aza indirir. Üç ölçü kadar kurutulmuş söğüt kabuğu, iki ölçü kurutulmuş meyan kökü ve bir ölçü de doğranmış sarımsak karıştırıldıktan sonra karışımın üzerine kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. İçerken tadından hoşlanmazsanız, lezzetlendirmek için çayınıza limon, bal, zencefil veya
zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Zencefil (Zingiber offcinalis) ve Zerdeçal (Curcuma longa):

Hintli araştırmacıların yaptıkları araştırmalarda, günde 3 ile 7 gram arası zencefil alan 18 osteoartrit ve 28 romatoid artrit hastasının yüzde 75’inden fazlası, ağrı ve sertliklerinde hafif de olsa bir azalma olduğunu ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalın içerdiği “curcumin” maddesi, zencefilde bulunan bazı bileşiklerle aynıdır. Her iki bitkinin de çayını içebileceğiniz gibi, bunlarla hazırlayacağınız çeşitli sebze yemekleriyle de keyfi
ni çıkarabilirsiniz.

Kırmızıbiber (Capsicum):

Acı kırmızı biber dilimizi yaktığı gibi, vücudun herhangi bir yerindeki ağrıyı da keser. Kırmızı biberdeki ağrı giderici kimyasal madde olan kapsaikin, doğanın kendi uyuşturucusu olan endorfinin salgılanmasını tetikler. Kırmızı biber aynı zamanda salisilatlar olarak bilinen aspirin benzeri bileşikleri içerir. Kırmızı biberi suda kaynatarak çay yapabilirsiniz fakat çeşitli baharatlarla hazırladığınız yemeğinize karıştırmak çok daha büyük bir keyif verecektir. Çabuk etki etmesini istiyorsanız, domates suyunuzun içine bir parça acı biber sosu karıştırmayı deneyin. Araştırmacılar, artritli eklemlere günde 4 kez kapsaikinli bir kremin doğrudan uygulanması halinde, ağrıların önemli oranlarda azaldığını keşfettiler.

Artrit Çayı

Fesleğen, kara ısırgan, melisa, güvey otu, kekik, nane, biberiye, adaçayı, yeşil nane ve kekiğin üzerine birer tutam zencefil ve zerdeçal ekleyin. Hoşunuza giden malzemelerden iki ölçü, daha az cazip gelenlerden ise bir ölçü karıştırabilirsiniz. Bu karışıma kaynar su ekleyin ve içmeden önce 15-20 dakika kadar demlenmeye bırakın.

#eklemiltihabi #artrit #romatoidartrit #osteoartrit

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.