Çayın Faydaları

Çay

Çayın Faydaları - Tea - tee - Echinacea purpurea

Latince Adı: Echinacea purpurea

Almanca Adı: Tee

Bilinen Bileşimleri: Çay yapraklarında kafein, tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur. İnsanda tutkunluk derecesinde çay içme isteği yaratan, çayın içerdiği kafein ve tein adlı maddelerdir.

Özellikleri:

Anayurdu Çin ve Güneydoğu Asya olan çay, günümüzde tropikal ve astropikal iklimi olan birçok yerde, değişik kültür formlarıyla yetiştirilmektedir.

Ülkemizde de Doğu Karadeniz Bölgesinde, Rize ve çevresinde çay üretimi başarıyla sürdürülmektedir.

Çay yapraklarının fermantasyondan sonra kavrulması sonucu siyah çay, daha önce kavrulması sonucu ise yeşil çay elde edilir.

KOBİK yeşil çay içilmesini önermektedir. Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Şekersiz içtiğimizde, sıcak havalara dayanmamızı sağlar. Yeşil çaydaki etkin madde kateşini tam alabilmek için çayı tablet olarak da alabilirsiniz.

Antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Çay bitkisi yılda ortalama 1.500 milimetrelik düzenli yağış alan iklime gereksinim duyar. Doğrudan güneş gören asitli, derin, süzek ve özellikle kireçsiz toprakları sever.

Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır.

Kara ve Yeşil Çay adları verilen, iki önemli türü vardır. Karaçay daha çok sevilerek tüketilir.

 

Önerilen Hastalıkları:

Aşırı miktarda içilmemek kaydıyla bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, sinirleri uyarır. Mide tembelliğini giderir.

İdrar söktürür. İshal ve dizanteriyi keser. Damar kireçlenmesini önler.

Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıkların da koruyucu ve tedavi edicidir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Yapraklarının demlenmesi sonucu içilir. Piyasada satılan radyasyonsuz çaylardan alınır. 1-1,5 litre kadar su kaynatılır.

Demliğe konan 3-4 tatlı kaşığı çay üzerine bir miktar kaynar su dökülür.

Geri kalan suyun çaydanlıkta ve kısık ateşin üzerinde kaynatılmasına devam edilirken demlik de çaydanlığın üzerinde durur, işlem 20 dakika sürdürülürken demlikteki çay demlenmiş olur.

Böylece demlenen çaydan fincanlara uygun miktarda konur ve üzeri çaydanlıktaki sıcak suyla tamamlanır.

Bu şekilde hazırlanmış olan çay, kişinin seçimine bağlı miktarda içilir. Bazen 8–12 haftalık kürler şeklinde kullanılır. İki hafta ara verilip tekrar aynı süre yeni bir kür yapılabilir. Soğuk algınlığı belirtileri fark edildiğinde küre hemen başlanması, geçilecek enfeksiyonun şiddetini düşürecektir.

 

Yan Etkileri:

Haddinden fazla içilecek olursa çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep verir.

Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikâyet edenler, böbreklerinde kum veya taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler.

Hamile ve emziren kadınlar tarafından hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Demir eksikliğine sebep olur.

Bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlarla beraber kullanılmaz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.