Yer Fıstığı Faydaları

Yer Fıstığı

yer fıstığı - Arachis hypogaea

Latince Adı: Arachis hypogaea

Almanca Adı: Erdnuss

Bilinen Bileşenleri: Protein, karbonhidrat, kolesterol, yağ, lif, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, B1, B2 ve B3 vitaminleri.

 

Özellikleri:

Anayurdu Güney Amerika olan yer fıstığı, baklagillerdendir. 20 ile 70 santimetreye kadar uzayabilen, bir yıllık otsu bitkinin, karşılıklı ve ikili olarak dizilmiş yeşil renkli küçük yaprakları ve sarı renkli ufak çiçekleri vardır. Bu çiçekler döllendikten sonra yere doğru eğilerek oluşan meyvelerini toprağa gömer.

 

Yerfıstığından Batı ülkelerinde yemeklik olarak ve sabun yapımında kullanılan yağı çıkarılır. Ürün alındıktan sonra toprakta kalan bitkinin sap ve yapraklarından iyi bir hayvan yemi olur. Yağ ve protein bakımından çok zengin olan yer fıstığından ayrıca tatlı ve çikolata yapımında kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

En büyük özelliği kandaki kolesterol düzeyini düşürmesidir. Havyalarda kanseri önleyici etkileri saptanmıştır. Yer fıstığını saran kırmızı renkli zar, son derece zengin bir oligomerik prosiyanidin kaynağıdır. Oligomerik prosiyanidinler hormonlara bağlı olarak gelişen kanser türlerini kontrol altına alır.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.