Üzerlik Faydaları

Üzerlik

üzerlik - Peganum harmala

Latince Adı: Peganum harmala

Almanca Adı: Peganum samen

Diğer İsimleri: Nazar otu

 

Bilinen Bileşimleri: Tohumlarının terkibinde; harmalin, harmin, harmslol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi vardır.

 

Özellikleri: Sedef otugiller familyasından olan bitki, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yurt dışında Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde, ülkemizde ise Ege bölgesinden Doğu Anadolu’ya kadar her bölgede bulunur. 35 santimetreye kadar uzayabilen bitkinin çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi ise basık küre şeklinde bir kapsüldür.

 

Önerilen Hastalıklar: ve Sinir sistemini uyarır, balgam söktürür. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. Sulu egzamada şikâyetleri giderir. Parkinson hastalığına şifa verir. Uykusuzluğa fayda verip, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Karın ağrısına, böbrek ve mesane ağrılarına oldukça etkilidir.

İdrar söktürür, vücuttaki çıbanları kısa zamanda tedavi eder. Kullanımına 2 hafta devam edilirse varislere çare olur. Sabahları aç karnına bir kahve kaşığı içmek hemoroide etkilidir. Hemoroit ağrıları için pomat yapılarak dıştan sürülür, ağrısını giderir ve küçülmesini sağlar.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Kavrulup ezilmiş tohumları günde 1-2 gram bala karıştırılarak yenir veya suya karıştırılarak doğrudan içilebilir.

 

Yan Etkileri: Belirtilen dozdan fazla alınması, bulantı ve kusma yapar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.