Usta Tiyatrocu Ferhan Şensoy Hayatını Kaybetti – Ferhan Şensoy Kimdir?

https://www.youtube.com/watch?v=p80i0ouupYE

Usta Tiyatrocu Ferhan Şensoy Hayatını Kaybetti – Ferhan Şensoy Kimdir?

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

Ferhan Şensoy, 26 Şubat 1951 tarihinde Samsun Çarşamba’da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusudur. 1957 yılında Samsun Gazi Osman Paşa İlkokulu’nun ardından 1961’de Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu.

1970’de Çarşamba Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’ne girdi.

Ayrıca 1971’de Ayfer Feray Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk yapmaya başladı. 1972’de Ecole Superieure d’Art Dramatique (T.N.S) / Strazburg’da tiyatro öğrenimine başladı.

SAYISIZ ÖDÜL KAZANDI

1993’te yeniden yazdığı ‘Parasız Yaşamak Pahalı’ oyununu sahneye koyan Şensoy, ‘Şu Gogol Delisi’ adlı oyununu Türkçe olarak yeniden yazdı. Avni Dilligil En Özgün Oyun Ödülü alan oyun; Derya Baykal’a Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirirken, Canan Göknil’e de, Avni Dilligil En İyi Giysi Ödülü’nü getirdi.

‘Güle Güle Godot’ ve ‘Denememeler’ aldı iki kitabı yayınlanan Şensoy’un, ‘Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’ oyunu amatör bir Türk tiyatro topluluğu tarafından New York’ta sergilendi. Devam eden ‘Ferhangi Şeyler’ gösterileriyle, Altın Objektif Ödülü’ne layık görüldü.

KAVUĞU MÜNİR ÖZKUL’DAN DEVRALDI

1989’da Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralan Şensoy, tarihi Ses Opereti’ni onardı ve Ses 1885 adıyla açtı. Sahnenin onarılmasının ardından Ortaoyuncular, Soyut Padişah’ı oynadıkları Küçük Sahne’den Ses 1885’e taşındı. Aynı yıl, yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın yaptığı Büyük Yalnızlık filminde Sezen Aksu ile birlikte oynadı.

Ayrıca tek kişilik oyunu ‘Ferhangi Şeyler’, 1987 yılından beri aralıksız devam ediyordu. Münir Özkul’dan devraldığı Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Rasim Öztekin’e devretmişti.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Ferhan Şensoy, bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. İç kanama geçiren 70 yaşındaki Şensoy 31 Ağustos 2021 Saat: 02.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Ferhan Şensoy’un kurduğu ‘Ortaoyuncular’dan yapılan açıklamada, “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun” denildi.
#ferhanşensoy #ferhanşensoykimdir #ferhanşensoyhayatınıkaybetti #ferhanşensoyvefatetti #ferhanşensoyunhayatı #ferhangişeyler #rasimöztekin #ferkanşensoykısacahayatı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.