Tarçın Faydaları

Tarçın

cinnamon-g6b2e93600_1920

Latince Adı: Cinnamomum zeylaniccum

Almanca Adı: Zimt

Bilinen Bileşimleri: Yüzde 65-75 oranında sinamik aldehit ve bunun yanında hidrosinnamik aldehit taşır. Propil benzen türevi olan aromatik bir bileşik olan öjenol içermektedir. Seylan, Sri Lanka ve Hindistan’da yetişen ağaç, defnegiller familyasındandır. İkliminin uygun olmadığı gerekçesiyle tarçın ülkemizde yetişmez.

Dünyanın en önemli baharatlarından biri kabul edilen tarçın, kışın yapraklarını dökmez. Dış görünümü 0,2-1 milimetre kalınlıkta, açık kahverengi, boru şeklinde kıvrılmış ve birçoğu iç içe geçmiş kabuk parçalarından ibarettir. Yetişen ağacın körpe dalları kesilip, kabukları soyulur.

Çıkarılan mantar tabakaları birbirinin içine konulup, sarılarak kurutulur. Daha sonra ezilip baharat olarak satılır. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara katılır. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı, parfüm endüstrisinde kullanılır. Alkolsüz içeceklerde, pastalarda, et yemeklerinde ve dondurmalarda kullanılır. Sıcak ve kuru tabiatlı olup, lezzetli bir tadı vardır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Hafif doku ve damar büzücü özelliğiyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırıp, mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır. Antiseptik etkilidir. Soğuk algınlığı ve gripte kullanılan preparatların içeriğinde yer alır. Yoğun gıdaları yumuşatıp, mideyi kuvvetlendirir. Hastalıkların çoğunu ortadan kaldırır, karaciğerin dokularını açar, gözü keskinleştirir.

Radyasyona karşı kimyonla kullanıldığında çok etkilidir. 1 et suyu, 30 gram tarçın, 10 gram Taze kimyon demlenir ve içilir. 1 hafta devam edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.