Spirulina Faydaları

Spirulina

Spirulina

Doğadaki en zengin komple yüksek biyolojik değerde proteine sahiptir. Kendisine en yakın soya fasulyesinden yaklaşık 2 kat daha fazladır. Doğadaki en zengin B-12 vitaminine sahip besindir. En yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazladır. B-12 kısaca yüksek enerji anlamına gelmektedir.

Doğadaki en zengin organik demir oranına sahiptir. Ispanaktan 58 kat, dana ciğerinden 28 kat daha fazladır. Doğadaki en zengin antioxidant kaynağıdır.

 

Başlıca sahip olduğu antioksidanlar;

Vitaminler: B-1, B-5 ve B-6, Mineraller: çinko, magnezyum ve bakır, amino asitler methionine ve superantioxidant beta-carotene, vitamin E ve selenyum.

Doğadaki en zengin E vitamini içeren besindir. Kendisine en yakın buğday filizinden 3 kat daha fazladır. Sentetik E vitaminine göre, biyolojik aktivitesi % 49 daha fazladır.

Doğadaki en zengin Gamma Linolenic Asit (GLA) içeren besindir. En yakin Çuha Çiçeği yağından 3 kat daha yüksektir.

Doğadaki en zengin klorofile sahiptir. Alfalfa ve buğday bitkisinden 5-30 kat daha fazladır.

 

Besin Değeri:

Spirulina bilinen protein kaynakları içinde en yüksek protein oranına sahiptir. Diğer protein kaynakları ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek oranda protein içerdiği aşağıdaki tablodan rahatlıkla görülebilir;

Protein Kaynağı % Su % Protein

Spirulina 5 60-70

Sığır Eti 56,5 17,4

Tavuk Eti 61,3 19

Sardalya 50 20,6

Alabalık 77,6 19,2

Koyun Sütü 81,6 5,6

Inek Sütü 88,5 3,2

Yoğurt 86,1 4,8

Yumurta 74 12,8

Soya 8 36,7

 

Spirulina aynı zamanda doğal bir vitamin deposudur. Beslenmede, sentetik vitaminlerinin zararlarının tartışıldığı günümüzde, doğal, sağlıklı ürünlerin en güvenilir vitamin kaynakları olduğunun bilincine varılmaktadır.

Spirulina bu anlamda, ihtiva ettiği vitaminlerle günlük vitamin ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılamaktadır; Vitamin İçerik(mg/kg) B-Karoten (Provitamin A) 170 Siyanokobalamin (B12) 1,6 d-Capantotenat 11 Folik Asit 0,5 Inositol 350 Niasin (B3) 118 Piridoksin (B6) 3 Tiamin (B1) 55 Tokoferol (E) 190

 

Etkileri nelerdir?

Spirulina tokluk hissi verir, bu nedenle kilo kontrolünde kullanılabilir ve sahip olduğu hücre duvarı yapısından dolayı sindirimi kolaydır. Proteinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin; vücudun bağışıklık sistemini destekleyen ve bir çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilen doğal bir besindir. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Bu özelliğiyle kansızlık sorunu olanlarda etkili olur. Toplam yağ miktarı içinde %12 gibi yüksek oranda bulunan alfalinoleik asit, vücudun savunma mekanizması üzerinde etkilidir. Virüslerin hücre içine nüfuz etmelerine engel olur.

Hastalıklara karşı direnç kazandırır. Alfalinoleik asit ayni zamanda prostoglandin E1 in vücutta kolesterol sentezlemek, kan basıncını ayarlamak, hücre yenilenmesini sağlamak ve dinamizm kazandırmak gibi görevleri vardır. Bu sebeple, spirulina kolesterolü dengeler, tansiyonu düzenler ve hücre yenileyicidir.

 

Spirulina’nin mukoprotin içermesi, kolay sindirilmesini sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destekleyici olarak kullanılabilir.

 

Cilt yanıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Cilt üzerinde hücre yenileyici ve yumuşatıcı etkisi vardır. Spirulina, radrasyonun vücuttan atılmasında etken bir rol oynar.

KOBİK tarafından ülkemizde ilk defa yerli tableti yapılarak hizmete sunulmuştur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.