Soframızdaki Gizli Tehlike – Monosodyum Glutamat (MSG – Çin Tuzu – E621)

Soframızdaki Gizli Tehlike – Monosodyum Glutamat (MSG – Çin Tuzu – E621)

Monosodyum Glutamat zararları arasında en çok rastlananı salgılanan tükürük sayesinde gıdaların lezzet özelliği artar.

Daha lezzetli gıdalar ile beslenmek hem daha çok yeme isteği uyandıracak hem de hızlı yemek yemenize neden olacaktır.

Monosodyum Glutamat’ın ilk olarak 19. Yüzyılda keşfedilmiştir ve 20. Yüzyılda ise ticari olarak kullanılmaya başlanmıştır. Japonya ve Çin’de çok sık kullanılan Monosodyum Glutamat ülkemiz içerisinde de bazı hazır gıdaların içerinde bulunmaktadır.

Bu maddenin kullanım alanları katı yağlarda, hazır cipslerde, et sularında, hazır çorbalarda, işlenmiş kırmızı et, balık ve tavuklarda, mayonezlerde, baharat karışımlarında, renkli yoğurtlarda ve bebek mamalarında bunların yanında bunlara benzer birçok gıdanın da içerisinde bulunmaktadır.

Bu kadar çok tüketilen gıdalarda bulunmasından dolayı Monosodyum Glutamat zararları bilmeniz önemlidir. Bunları bilirseniz önlem almanızda kolay olacaktır ve bazı gıdaları tüketirken kontrollü davranmanıza yardımcı olacaktır.

#monosodyumglutamat #cintuzu #msg #e621 #monosodyumglutamatcintuzu #msgnedir #msgninzararlari #monosodyumglutamatinzararlari #cintuzunedir #cintuzununzararlari #soframizdakigizlitehlike

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.