Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı

Kudret narı - Momordica charantia

Latince Adı: Momordica charantia

Almanca Adı: Balsamgurken

Özellikleri: Kabakgiller familyasından olan bitki, tırmanıcı, ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. 10-15 santimetre boyunda iki uçta incelmiş şekilde meyveleri vardır. Üzerinde turuncu ve sarı renkte kabarcıklar vardır.

Önerilen Hastalıklar: Mide ülserini tedavi eder. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Asya’da mide problemleri ve kan şekerinin kontrolü için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Karaciğeri destekler, egzama ve sedefe fayda verir. Bağırsak tembelliğini giderir, hücreleri yeniler.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta ezilir, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilir.

Bu şekilde en az 41 gün kullanılır.

Taze meyve bulunmayan mevsimde ise, halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen Kudret Narı her sabah bir çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yenilir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.