Kimyon Meyvesi Faydaları

Kimyon Meyvesi

Kimyon Meyvesi - Carum carvi

Latince Adı: Carum carvi

Almanca Adı: Kreuzkümmel

Özellikleri:

Yurt dışında Avrupa, Sibirya, Himalayalar, Kafkasya, Moğolistan ve Fas’ta yetişen bitki, ülkemizde Doğu Anadolu’nun sulak çayırlarında ve Eskişehir, Sivrihisar, Polatlı ile Konya’da yetişir. 30 ile 100 metreye kadar uzayan bitkinin, beyaz ve pembe çiçekleri vardır. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Kuvvetli kokulu ve baharlı lezzettedir. Tüm Akdeniz ülkelerinde kültürü yapılmaktadır. Türkiye’nin dış satım ürünlerindendir.

Önerilen Hastalıklar:

Hazımsızlıkla ilgili şikayetleri giderir. Karın bölgesinde hissedilen gazları ortadan kaldırır. Anne sütünü artırır. Sarı kantaronla beraber kullanıldığında depresyonu giderici, ruhu rahatlatıcı etkisi vardır.

 

Kullanım şekli: Her gün 1/4 et suyu, 5’er tane kimyon, 5 gram sari kantaron demlenir ve içilir. 3 hafta devam edilir. çok kullanılan baharatlardandır, köftelere, bazı et yemeklerine ve salatalara serpilir.

 

Kimyon Yağı: Kimyon görevini yapar ve mide ağrılarını dindirir. Dıştan masaj yaparak kullanılırsa adale ağrılarına faydalıdır.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.