Her Yaptığınız İşi Allah Rızası İçin Yapacaksınız – Mahmud Esad Coşan – Cuma Sohbetleri

Her Yaptığınız İşi Allah Rızası İçin Yapacaksınız

Mahmud Esad Coşan

Cuma Sohbetleri – 3 Haziran 1994

#mahmudesadcosan #mahmudesadcosancumasohbetleri #mahmudesadcosansohbetleri #esadcosan #cumasohbetleri #cumasohbetleri #esadcosansohbetleri #esadcosancumasohbetleri

Allahu Teâlâ hazretleri dünya ve âhiretinizi mâmur eylesin, sizi iki cihanda mesut ve bahtiyar eylesin. Peygamber-i Zîşan Efendimiz hazretlerinin kadim Medine-i Münevvere’si, yeryüzünün en güzel beldesi durumunda. Bizim Osmanlı şairlerinden birisinin söylediği gibi; Bende medfundur deyu eflâke fahreder zemîn. Peygamber Efendimiz bende diye, bağrında yattığı için yeryüzü göklere övünüyor.

Nâbî isimli büyük şairimizin; Sakın terk-i edepten, kûy-i mahbûb-ı Hüdâdır bu! dediği, Allah’ın habibi, Habibullah, sevgili kulu Muhammed-i Mustafâ’nın mescidinde, şehrinde beldesinde olmak çok büyük bir şeref. Temenni ediyorum; bu güzel, mübarek, muhteşem, nurlu mahalleri hac yaparak, Peygamber Efendimiz’i ziyaret ederek inşaallah sizler de görürsünüz, bu güzel günleri yaşarsınız.

Mescid-i Nebevî Peygamber Efendimiz’den sonra müteaddit defalar sağına, arkasına doğru genişledi. Bugün çok muazzam bir boyuta ulaştı. Eskiden Medine-i Münevvere’nin etrafına emniyet için surlar yapılmış, âdetâ o eski surların hudutlarına, kapılarına kadar kıble tarafı hariç eski Medine şehri sanki Mescid-i Nebevî olmuş gibi. Burada çok miktarda Türk hacıları var. Onların özel renkli, yeşilimsi, yazlık kıyafetlerinden hemen anlaşılıyor. Samimi, ibadet aşkı ile dolu davranışlarından hemen herkes biliyor. Hatta satıcılar rakamları söylerken karşıdan gelenin Türk olduğunu anlayınca Türkçe rakamlarla söylüyorlar. Kendisi Türkçe bilmese bile rakamlar Türkçe… Esnaf öğrenmiş… Çok tatlı günler…

Hacılar da yavaş yavaş haccı yapmış oldular. Hacc-ı ekber yaptılar. Normal bir haccın sevabının 70 kat fazlası olan bir hac oldu bu sene; Çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadîs-i şerîfinde buyurmuş; eğer hacıların Arafat’a çıktığı gün cuma günü olursa o zaman hacc-ı ekber oluyor. Hacılar bu hacc-ı ekberi yaptılar. Daha önce de Medine-i Münevvere’yi ziyaret etmiş olanlar olabilir. Onlar Cidde’ye geçip Türkiye’ye döndüler.

Siz Türkiye’den zaman zaman tanıdıklarınız hacıları karşılıyorsunuzdur. Onların getirdiği zemzem sularından dualar ederek içiyorsunuz, hurmalardan yiyorsunuzdur. Tesbihler elinizdedir; ama halen buralarda Medine-i Münevvere’yi de ziyaret etmiş olan hacı kardeşlerimiz var. Ve onlar da artık uçak sırası geldikçe yavaş yavaş dönüyorlar. Toplayabildiğimiz kadar hacı kardeşlerimizden veyahut burada, Medine-i Münevvere’de çalışan görevli kardeşlerle akşamları bir evde sohbetler ediyoruz. Güzel muhabbetli toplantılar oluyor.

Elimizdeki kitap Kitab-ı Tevvâbîn, Allah’a dönen, tevbe eden kulların kitabı. Çok da güzel konular var içinde ve çok da güzel hazırlanmış bir kitap. Dipnotları ile çok ilmî usullere riayet edilerek hazırlanmış. Hakikaten istifade de ediliyor. Ben de şahsen okurken duygulanıyorum. …

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.