Gül Faydaları

Gül

Gül - Rose

Latince Ad: Rosa damascana

Almanca Adı: Rose

Diğer İsimleri: Rose, Rosier.

 

Bilinen Bileşimleri: Terkibinde geranioi, rodinoi, eugenoi, citronei ve feniletilalkol vardır.

 

Özellikleri:

Dünyanın her tarafında yetişen bu bitkinin yüzlerce çeşidi vardır. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Mayıs haziran aylarında çeşitli renklerde çiçekler açar. En çok kullanılan katmerli kırmızı güldür. Güller tomurcuk halindeyken, güneş doğmadan önce toplanır. Gölgede ve dikkatli kurutulması gerekir. Hekimlikte çiçeklerinin renkli yaprakları kullanılır. Krem ve parfümeri sanayinde de kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Antiseptik olarak kullanılır, ishali keser. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Göz kanlanmaları ve göz nezlelerinde faydalıdır. Kanı temizleyici özelliği vardır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Gül reçeli mideye kuvvet verir. Beyni hem soğutur, hem hafifletir. Safradan ve kandan olan baş ağrısına ve sarhoşluk haline faydalıdır. Gül goncası (Gülburnu) kurusu her derde devadır.

 

Gül Yağı: Kuru tabiatlıdır. Kabız yapıcı etkisi vardır. Sıcaktan olan baş ağırlarına etkilidir.

Gül Suyu: Cilt temizleme ve detoks olarak arınmalarda kullanılır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu: Kullanılacağı zaman kaynar su ile demlenir. Bu çaydan gargara yapılırsa, bademcik rahatsızlıklarına şifa verir. Gül çiçekleri ve yaprağı kaynatılıp bal ile tatlandırılarak içilirse, kanı temizler ve kalbi ferahlatır. İltihaplı romatizmada, 1 bardak kaynar suya 5 gram kuru gül konur, 10 dakika demlenir, günde 2-3 bardak içilir.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.