Ginseng (Panax) Faydaları

Ginseng

Panax ginseng

Latince Adı: Panax ginseng

Almanca Adı: Ginseng

Diğer İsimleri: Kore ginsengi, Amerika ginsengi.

Bilinen Bileşimleri: Panaksosit adı verilen glikositleri, saponin ile B ve D grubu vitaminleri içerir.

 

Özellikleri: Ginseng, Yunancada tedavi anlamındadır. Uzakdoğu’da yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Kuzeydoğu Çin’de, Kore’de ve Rusya’da yetişmektedir. Ginseng türleri 30-45 santimetre arasında boylanabilir. Kenarları düzgün oval biçimli yaprakçıkları, yaz sonuna doğru açan sarı ya da pembe renkli küçük çiçekleri vardır. Daha sonra bu çiçekler, içlerinde tohumu taşıyan parlak kırmızı renkli bileşik meyvelere dönüşür.

Bitkinin iğ biçiminde, etli ve sarıdan açık kahverengine kadar değişen renkte kökleri olur. Orman altı gölgelik yerleri; serin ve humuslu toprakları seven ginseng türleri, tohumuyla çoğaltılır, önemli ürünü olan kökü 3 ya da 9 yıl sonra alınır. Bu kökler ilaç yapımında kullanılır.

Ginseng tıbbi bitkiler arasında en çok bilineni ve kullanılanıdır. Özellikle Çin ve Hint tıbbında çok kullanılır. Beyaz ginseng, işlenmemiş bitki kökünün beyazlatılmış ve kurutulmuş halidir. Kırmızı ginseng ise beyaz ginseng haline getirilmiş, taze bitki kökünün kurutulmadan önce buharda bekletilmesiyle hazırlanır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Ginseng fiziksel dayanıklılık ve performansı artırır, yorgunluğu, halsizliği azaltır ve kişinin strese uyum sağlamasını kolaylaştırıp, fiziksel yönden zirveye taşır. Cinsel yetersizliğe karşı kullanılır. Merkezi sinir sistemini güçlendirir. Düşük tansiyonu normal düzeye çıkarır. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Amerikan ginsengi, kadınlarda adet problemleri ve gerginliği gidermede yardımcı olur. Şeker hastaları rahatlıkla kullanmalıdır. Ginsengin hangi türünün, ne şekilde kullanılacağının bilinmesi çok önemlidir. Kore ginsengi (kırmızı ginseng), özellikle erkeklerde cinsel açıdan canlandırıcı, afrodizyak ve ısıtıcı etki yaparken, Sibirya ginsengi daha çok strese karşı dayanıklılığı artırır ve beyin yorgunluğunu giderir. Yaşlılık semptomlarında destekleyicidir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Ginsengin kökü günde birkaç kez çiğnenir ya da 1/2 tatlı kaşığı ginseng kökü tozu 1 bardak suya konulup kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika süreyle ısıtma işlemi sürdürülür. Hazırlanan karışımdan günde 3 kez, birer bardak içilir.

 

Yan Etkileri:

Tek başına yüksek miktarlarda özellikle doktor kontrolü altında bir tedavideyseniz doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelere ve emziren annelere tavsiye edilmez. Ginseng uyarıcı etkisiyle bilinir, bu nedenle kalp hastalarının ve kronik yüksek tansiyon hastalarının hekim gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

Ginsengin kalp ilaçlarıyla beraber kullanılması tavsiye edilmez.

KOBİK Ginseng bulamayanlar ülkemizdeki Adamotu ve Yerelması gibi muadillerini önerir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.