Gelincik Faydaları

Gelincik

Gelincik - Papaver rhoeas

Latince Adı: Papaver rhoeas

Almanca Adı: Klatschmohn

Diğer İsimleri: Poppy ve coquelicot.

Özellikleri: Yazın kırlarda ve ekilmemiş topraklarda kendi başına yetişen çiçekli bir bitkidir. Çiçek rengi kırmızıdır, Türkiye’de her bölgede yetişen bitkinin kokusu kötü, tadı da acıdır. Yaz aylarında toplanıp, gölgede temiz bir kâğıt üzerine serilerek kurutulur. Gelincik kapsülleri ise çiçekler düşer düşmez, yeşil ve tohumları içinde iken toplanır, hava almayan kavanozlara korunur.

 

Önerilen Hastalıklar: Öksürük, bronşit, astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarında fayda verir. Balgam söktürücüdür, kan tükürmeyi keser, yaşlılara ve cocuklara uyku verir, sinir rahat sızlıkları, kalp çarpıntılarında faydalıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu: 1 çay bardağı sıcak suya, ufalanmış halde olan gelincikten bir çay kaşığı konur. Sabah ve akşam birer bardak içilir. İkinci bir karışım; kaynamakta olan 1 litre suyun içine bir tutam kırmızı çiçek ya da 7 kapsül konur ve demlenmeye bırakılır. Yatmadan önce 1 fincan içilir. Yeşil yaprakları preslenip suyu çıkarılarak bal ile şerbet yapılıp içilirse böbreklerdeki taş ve kumları döker.

 

Yan Etkileri: Fazla kullanılması sakıncalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.