Dulavrat Otu Faydaları

Dulavrat Otu

Dulavrat Otu - Lappa officinalis

Latince Adı: Lappa officinalis

Almanca Adr: Klette

Diğer İsimleri: Dul karı gömleği, Hanım yaması, Pıtrak dikeni.

 

Bilinen Bileşimleri:

Dulavrat otunun kök gövdesi ve yaprakları inulin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler, mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloitleri içerir.

 

Özellikleri:

Ülkemizde Doğu ve Kuzey Anadolu bölgelerindeki kırsal kesimde ve yol kenarlarında yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Boyu ortalama 1 metreye kadar ulaşır. Gölgelik ve nemli yerleri seven Dulavrat Otu’nun, kırmızımsı çiçekleri ve büyük yaprakları vardır. Şifa için kökü ve yaprakları kullanılır. Bitkinin yaprakları, Doğu Anadolu bölgemizde sebze olarak yenir. Sonbaharda ve ilkbahar aylarında kökler topraktan dikkatlice temizlenir. Uzunlamasına dilimlenerek, gölgede kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar:

Uzun süre kullanıldığında sedef hastalığına şifadır. Egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıklarında kullanılır.

Hücrelerin büyümesini hızlandırır, kanı temizler. İdrar söktürücü ve müshil etkisi vardır. Terleticidir, gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür. Sindirim ve safra saflılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır.

Mide iltihaplarını iyileştirir.

Böbreklerden kum ve taş düşürür. Dulavrat otu ayrıca deri sorunlarının tedavisinde etkili olur. Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser. Kuru ve pullu tüm deri hastalıklarına karşı başarıyla kullanılabilecek çok değerli bir ilaçtır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 tatlı kaşığı kurumuş kök, 1 bardak suda kaynama noktasına getirilip, ateş kısılır. Isıtma 10–15 dakika daha sürdürülerek hazırlanan karışımdan günde üç kez birer bardak içilir.

İkinci bir karışım; 1 litre suya 40 gram kök kıyılıp 10 dakika kaynatılır. Yarım saat kadar demlenerek süzülür. Yemeklerden önce günde 3-5 çay bardağı içilir.

 

Yan Etkileri:

Uzun süre kullanılmamalı ve çok zehirli olan güzelavratotu ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.