Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı

Defne Yaprağı - Folium nobili

Latince Adı: Folium nobili

Almanca Adı: Lorbeerblatt

Diğer İsimleri: Har, nehtel, tehnel.

Bilinen Bileşimleri: Tane acı madde ve uçucu yağ içerir. Uçucu yağ içinde yüzde 35–50 oranında sineol bulunur.

Özellikleri:
Anayurdu Akdeniz havzası olan ve günümüzde ılıman yerlerde yaygın olarak yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaç ya da ağaççıktır.

Ülkemizin kıyı bölgelerinde doğal olarak yetişmekte, ayrıca süs bitkisi olarak park ve bahçeleri süslemektedir. Yaprakları 5-10 santimetre uzunlukta, derimsi, kısa saplı, sarımsı yeşil renkli, özel kokulu ve lezzetli bir bitkidir.
Dünyanın pek çok bölgesinde yaygın olarak yetiştirilir. Kışın yapraklarını dökmez.

Bazı yemeklere koku ve çeşni katar, ayrıca veteriner hekimlikte ilaç yapımında kullanılır. Defne, ülkemizin tarımda önemli dışsatım ürünlerinden biridir.

Meyvesinden defne yağı elde edilir, ayrıca olgun meyveleri saç dökülmesini engelleyici sabunların yapılmasında kullanılır. Et ve balık yemeklerinde çok kullanılan bir baharattır, bazı likörlerin terkibine girer.

 

Önerilen Hastalıklar:
Sindirimi kolaylaştırır, iştah açıcıdır. Terletici ve antiseptik etkileri vardır. Kan dolaşımını düzenler.

Ateş düşürür, romatizma için de şifadır, yaprakları ağızda çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

 

Defne Tohumu Yağı:
Masaj yapımında kullanılır, ağrılarını dindirir. Ciltteki lekelerin üzerine sürülürse yok eder. Sabunu saçı ve cildi besler.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:
Parçalanmış kuru yapraklarından 1-2 tatlı kaşığının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp, 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan karışımdan günde 1-2 kez ve 1-2 yemek kaşığı alınabilir.

100 gram defneyaprağı, 1 litre suda kaynatılarak günde 2-3 bardak içilirse, nezle ve gribe, her türlü soğuk algınlığı ağrılarına karşı faydası görülür.

 

Yan Etkileri: Fazla içilmesi durumunda kusturucu olur. Gebelik durumunda defne alınmamalıdır. Akdeniz defnesi dışındaki diğer defne türleri zehirlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.