Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otu

Çörek Otu - Nigella sativa

Latince Adı: Nigella sativa

Almanca Adı: Schwarzkümmel

Diğer İsimleri: Cöcce, Coccem, Cüccam, Cüccüm, Cütcan, Çöreotu, Karaca occani, Karaca otu, Kara çörek, Otçam.

Bilinen Bileşimleri: Yüzde 30-45 oranında sabit yağ, uçucu yağ, acı madde ve saponin içermektedir. B1, B2 ve B6 vitaminlerini içerir. Çörek otunun tohumunda takriben yüzde 38 oranında karbonhidrat, yüzde 21 oranında da albumin bulunur.

 

Özellikleri:

Afyon, Burdur ve Isparta’da yetişen çörek otunun tohumu 1,5-2 milimetre uzunlukta, siyah renkli ve acımsı lezzetlidir. Çörek otunun kokusu son derece keskindir. Türkiye’de baharat olarak kullanımı oldukça yaygındır. Sıcak ve üçüncü derecede kurudur.

 

Önerilen Hastalıklar:

Peygamberimiz 14 asır önce çörek otu hakkında şöyle buyurmuştur: “Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır.” Çörek otu çok çeşitli hastalıklara devadır.

İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve adet düzenleyici etkileri vardır. Mutfakta ve gıda sanayinde tüm olarak unlu ürünleri süslemek ve onlara lezzet vermek için kullanılır.

Çörek otundan üretilen yağ, gıda amaçlı kullanılmaz. Çörekotunun çok az olarak üretilen yağı, saçkıran hastalığına, siğillere ve bene faydalıdır. Ateşli olmayan tüm hastalıklarda, çörek otunun faydası vardır.

Mideyi rahatlatıcı bir özelliğe, mikrop, virüs ve mantarlara karşı da öldürücü etkiye sahiptir. Kan şe-kerini düşürür, şişkinliği giderir. Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. İdrar söktürücü özelliğiyle safraya iyi gelir. Damar hastalıklarını ve alerjiyi önler.

Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır. Hemoroite iyi gelir.

 

Çörekotu Yağı:

Günde 3 defa, 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilirse, anne sütünü artırır.

Yemeklere lezzet verir.

Sinüzit tedavisi için sabahları ve akşamları burna 1-2 damla damlatılır.

Hemoroitte haricen sürülerek kullanılır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Çörek otu dövülür, balla yoğrulur. Daha sonra da sıcak suyla birlikte içilirse, böbreklerde ve mesanede oluşan taşları eritir.

İçmeye günlerce devam edildiği takdirde, idrarı, adet kanını ve sütü çoğaltır. Dövülüp, bir beze bağlanıp ve sürekli koklanırsa, nezleyi giderir. Suyla birlikte bir miktar içilirse, astıma ve nefes darlığına iyi gelir. Sirkeyle haşlanan çörek otuyla gargara yapılırsa, diş ağrısına fayda verir.

Çörekotu kavrulur, taze olarak dövülür, sonra zeytinyağında bekletilir ve bu karışımdan buruna üç veya dört damla damlatılırsa, sık sık hapşırtan nezle ve gribe iyi gelir. Sirkeyle birlikte dövülerek oluşan karışım, ciltte beliren siyah noktacıkları ve baştaki yoğun kepeklenmeyi tedavi eder.

Kuduz köpek ısıran bir kimseye, sudan korkmaya başlamadan önce, taze olarak dövülen çörek otundan her gün 2 dirhem soğuk suyla birlikte verilirse şifa bulur.
Çörek otu vücuda sürüldüğü zaman zehirli hayvanları vücuttan kovar.

Haftada bir kere 1 tatlı kaşığı kabukları çıkarılmış çörekotu yemek, sağlık açısından çok faydalıdır.

 

Yan Etkileri:

Çok fazla ve hastalık olmadan kullanmanın zararlı olduğunu iddia edenler olduğu için, uzman kontrolünde kullanılması gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.