Biberiye Yaprağının Faydaları

Biberiye Yaprağı

Biberiye Yaprağı - Rosmarinus Officinalis

Latince Adı: Rosmarinus Officinalis

Almanca Adı: Rosmarinblaetter

Diğer İsimleri: Beyaz püren, Biberya, Hasalban, Kuşdili otu.

Bilinen Bileşimleri: Bitkinin bileşiminde, uçucu yağ (borneol başta olmak üzere linalol, kamfen, sineol), tanen, reçine, acı maddeler, bitki asitleri ve kafur bulunur.

Özellikleri:
Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, 100 santimetreye kadar boylanabilen, soluk mavi renkli çiçeklere sahip, çalı görünümünde çok yıllık bir bitkidir. Mart ve mayıs aylarında çiçekleri açar. Öz yurdu Akdeniz bölgesidir. Tarsus, Adana, İskenderun gibi Güney Anadolu illerinde yetişmektedir. Dünyada doğal olarak Portekiz’de bulunur.

Oldukça hoş görünümlü ve hoş kokulu olan bitkinin yaprakları her zaman yeşildir. Bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Biberiye Avrupa’da geçmişten beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Amerika ve Almanya’da banyo terapisinde, uçucu yağları da aromaterapide kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar:
Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştirici ve beyin süzücüdür, unutkanlığı giderir. Kan dolaşımını hızlandırır, baş ağrısı, sinirsel gerilim gibi şikâyetlerin giderilmesinde faydalıdır. Mide ve bağırsakları uyarır. Özellikle yağlı yiyecekler yenildiğinde sindirime yardımcı olur. Yunanlıların hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu artırmak amacıyla bilgilerin başlarına biberiye çelenkleri taktığı bilinmektedir.

Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Mide ve bağırsak sisteminde hissedilen hafif kramplarda etkilidir. Haricen kaslardaki ve eklemlerdeki romatizma tedavisinde destekleyici etki yapar. Et yemeklerinde ve soslarda baharat olarak kullanılır. Kadınlarda aybaşını düzene sokar, gecikmeleri önler, iyi bir adet söktürücüdür. Saç diplerindeki bezleri uyarıp, erken saç dökülmesini önler. Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir. Göğsü yumuşatıp, zihni güçlendirir. Böbrek mesane hastalıklarında çok büyük etkisi vardır.

Kullanım Şekli ve Dozu:
Demlenerek hazırlanmalıdır. Biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi, çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, aşırı sıcak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Kurutulan yapraklar, 1 litre kaynar suya yarım avuç yaprak veya taze sürgün atılarak 2 saat beklenir, günde 3 defa yemeklerden önce birer fincan içilir.

Yan Etkileri:

  • Tek başına çok yüksek dozlarda alınmamalıdır.
  • Çeşitli yan etkileri bulunmaktadır.
  • Hamilelikte tavsiye edilmez.
  • Uykuyu kaçırdığı için gece yatmadan önce içilmemelidir.
  • Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli kullanmalıdır çünkü tansiyonu yükseltebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.