Atkuyruğu Otunun Faydaları

Atkuyruğu Otu

Latince Adı: Equisetum arvense

Almanca Adı: Schachtelhalm

Diğer İsimleri: Kırkilitotu, zemberek otu, çam otu, kırk boğum, tilkikuyruğu ve katırkuyruğu.

Bilinen Bileşimleri:

Saponin, yüzde 60–70 silistik asit, potasyum tuzları, tanen ve az miktarda alkaloitler içerir.
Özellikleri: Kök sapı uzun ömürlü olan, eğimli arazilerde, bataklık ve sulak yerlerde, dere kenarlarında, hendek kıyılarında, nemli topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Balçıklı toprakta yetişenleri, en şifalı olanlarıdır. İlkbahardan sonbahar başlarına kadar yaşayan bitkinin kökü daimi olduğu için her sene sürer. 40–50 santimetre boyundaki yeşil yaz kuyruğu daha sonra çıkar. Otsu ve çiçeksiz bitkilerdir.
Türkiye’de 7 çeşidi üretilmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında toplanırken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge yerlerde kurumaya bırakılır. Kuruduğunun asıl belirtisi, iğne yaprakların gövdeden kolayca ayrılmasıdır.

Atkuyruğu vücudun mineral dengesini bozmadan fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin atılabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir.

Önerilen Hastalıklar:

Atkuyruğu kanamalarda, kan kusmalarda, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında yeri doldurulamaz şifalı bir bitkidir. Çok önemli bir böbrek ilacıdır. Kemikleri kuvvetlendirir, kasları güçlü yapar, bol idrar söktürür, ödem giderir. İshali keser, kanı temizler, kanda akyuvar miktarını artırır.

Kullanım Şekli ve Dozu:

1 bardak sıcak suya kurutulmuş ve toz haline getirilmiş bitkiden 1 tatlı kaşığı konur. Bu karışımdan sabah akşam yemeklerden sonra 1 bardak içilir.

İkinci karışım; 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu otu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır. Üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

Yan Etkileri:

Otun belirtilen miktarların üzerinde kullanılmaması gerekir. Atkuyruğu otunun bazı türleri zehirlidir. Dikkatli Kullanılmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.