Alzheimer’a Ne İyi Gelir? Havuç Kürü ve Bitkisel Çözümler

Alzheimer’a Ne İyi Gelir ?

Alzheimer hastalığı en yaygın olarak görülen demans (bunama) nedenidir.

Demans, beyin hücrelerinin harabiyetine ve kaybına yol açan bir hastalığın sık rastlanan belirtileri olarak tanımlanabilir.

Alzheimer hastasında hafıza kaybı, kişilik ve davranış değişiklikleri, düşünme ve yorumlamada bozulma, konuşurken doğru kelimeleri bulmada güçlük, bazı işleri doğru sırayla yapmada zorlanma gibi bulgular görülür. Bu bulgular zamanla daha da kötüleşir ama kötüleşmenin hızı hastadan hastaya farklılık gösterir. Ancak hastalık ilerledikçe günlük yaşamı sürdürmek giderek zorlaşır ve hasta zaman içinde tamamen başkalarına bağımlı hale gelir.

Kainat Eczanesinden
Önerilen Bitkiler

Unutkanlığa ve Alzheimer’e karşı
Havuç Kürü
Üç ay boyunca her gün akşam yemeğinden iki saat sonra taze sıkılmış bir bardak (150-200 ml) havuç suyu içilecektir. Üç ay tamamlandıktan sonra haftada en fazla iki-üç defa yine akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Bundan sonra altı ayda bir, bir ay boyunca uygulanabilir. Havuç suyunu içtikten sonra üzerine başka bir şey tüketmemeye özen gösterilmelidir. Her akşam taze olarak hazırlanması ve fazla bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Kesinlikle birkaç günlük hazırlayarak buzdolabında saklanmamalıdır.

Biberiye (Rosmarinus Officinalis):
Biberiye içeriğinde, serbest radikalleri yok eden antioksidanları barındırır. Bu antioksidanlar arasında en etkili olan biberiye asididir. Aromaterapistler alzheimer’a karşı biberiye yağı, melisa, rezene ve adaçayının kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Biberiye hafıza güçlendirici bir bitkidir. Sadece bu yüzden hatırlatan bitki’ olarak da anılır.

Bakla (Vicia faba):
Taneleri lesitin bakımından son derece zengin olan bakla, alzheimera oldukça faydalıdır. Aslına bakarsanız tüm baklagiller lesitin ve kolin açısından zengindir ve yalnızca alzheimerden korunmaya ve tedavisine yönelik perhizlerde değil, her türlü diyette bulunmalıdır.

Karahindiba (Taraxacum Officinale):
Bu bitkinin çiçekleri en önemli lesitin ve kolin kaynaklarımızdandır. Lesitin ve kolin genelde aynı besinde bir arada bulunur.

Söğüt (Salix):
Yapılan bazı araştırmalar artriti olduğu için çok miktarda anti inflamatuar kullanan kişilerde alzheimere rastlanma oranının çok düşük olduğunu ortaya koymuştur.
Aspirinin bitkisel eşdeğeri olan söğüt kabuğu da anti inflamatuar açısından zengindir. Bu nedenle söğüt kabuğunun da alzheimere karşı etkili olabileceği söylenir. Eğer aspirine alerjiniz varsa, bitkisel aspirinleri de kullanmamalısınız.

Isırgan Otu (Urtica dioica):
Isırgan otu bol miktarda, vücuttaki östrojen sirkülasyonunu iki katına çıkarabilen, bor minerali içerir. Yapılan bazı araştırmalarda, östrojenin hafızayı geliştirdiği ve aynı zamanda da bazı alzheimerli hastaları ruhsal bakımdan güçlendirdiği görülmüştür.

Çemen Otu (Trigonella foenum graecum):
Bu bitkinin yaprakları kolin bakımın dan en zengin besin kaynakları arasında yer alır. Kolinin alzheimeri önlemede ve tedavide önemli etkileri vardır.

Adaçayı (Salvia officinalis):
Biberiye gibi adaçayı da antioksidanlar bakımından son derece zengindir fakat kullanırken çok dikkatli olunması gerekir. Adaçayı çok yüksek dozlarda alındığında çarpıntıya neden olan “thujone” adlı bir bileşik içerir.

#alzheimer #neiyigelir #unutkanlik

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.