Ağaç Kavunu Neye İyi Gelir

Ağaç Kavunu

Ağaç Kavunu
Latince Adı: Citrus medica
Almanca Adı: Zitrone
Diğer isimleri: Acem elması, Yahudi limonu

Özellikleri:
Bitki kabuk, et, asit ve çekirdekten oluşur. Bu bölümlerin her birinin kendine has özellikleri vardır. Kabuğu sıcak, kuru; eti sıcak, yaş; asit kısmı soğuk, kuru; çekirdeği ise sıcak ve kurudur. Ülkemizde Akdeniz, Ege, Doğu Karadeniz bölgelerinde yetişir. Limondan büyük, kalın kabuklu ve sarı renkli olan ağaç kavunu meyvesinin, günümüzde kabuğu, yaprağı ve çiçeğinden yararlanılır. Güney Avrupa ülkelerinde pastacılık, şekerleme, reçel yapımında, çiçek ve yapraklarının ise parfüm sanayinde kullanıldığı da bilinir. Aynı bitki Hindistan’da baston yapımında kullanılır. KOBİK Alanya tesislerinde organik olarak üretilmektedir.

Önerilen Hastalıklar:
Kabuğu giyeceklere serpildiği zaman güveye engel olur. Kokusu havanın bozulmasını önler. Ağızda tutulduğu zaman ağız kokusunu güzelleştirir. Baharat gibi yemeğe ekildiği zaman sindirime yardım eder. Etli kısmı midenin ısısını düşürür, acı safra sahiplerine faydalıdır. Asitli kısmı kabız yapar, safrayı etkisiz hale getirir, vücut ısısını yükselten kalp çarpıntısını dindirir. İçilmesi ve sürme olarak çekilmesi sarılığa faydalıdır. Asitli kısmının şırası, kadınların şehvetini dindirir, merhem olarak kullanılırsa yüzdeki çillere fayda sağlar ve uyuzu giderir. Ciğerin ısısını düşürüp, mideyi güçlendirir. Acı safranın keskinliğini engeller, bundan doğan sıkıntıyı yok eder ve susuzluğu dindirir. Çekirdeğinin ise çözücü ve kurutucu bir gücü vardır. Bütün zehirleri etkisiz hale getirir, zehirli hayvanların sokmalarında panzehir etkisi gösterir. Yaprakları nefesi rahatlatır. Çekirdeklerinin külü diş diplerine ve ödemlere sürülürse faydalı olur.
Buhari’nin Sahih’in de Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurduğu rivayet edilir: “Kur’an okuyan mümin bu meyveye benzer, tadı da güzel, kokusu da güzeldir.”

Kullanım Şekli ve Dozu:
5 gram kuru meyve kabuğu dövülüp, bir bardak suyla içildiğinde mide sancısını geçirir. Aynı karışım, soğuktan ağrıyan dişlerin üzerine konduğunda ağrıyı dindirir.
Yaprağı ezilerek suya balla karıştırılıp, günde 3 kez birer çorba kaşığı yenirse, mesane iltihabına iyi gelir. Çekirdekleri ezilip aç karnına suyla içilirse, bağırsak kurtlarını düşürür. Kabuklarının küllerinden merhem yapılıp sürüldüğünde varisi geçirir, cüzam yaralarına faydalı olur.

Yan Etkileri:
Dâhilen kullanılan günlük yaprak miktarı 40 gramı geçmemelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.