Şerbetçi Otu Faydaları

Şerbetçi Otu

şerbetçi otu - Humulus lupulus

Latince Adı: Humulus lupulus

Almanca Adı: Hopfenblüthen

Diğer İsimleri: Ömer otu, Maya otu.

Bilinen Bileşimleri: İçinde B1, B3 ve C vitaminleri, uçucu yağ, acı maddeler, reçineler, tanen gibi maddeler vardır.

 

Özellikleri: Kendirgiller familyasından olan bitki, yaz aylarında yeşilimsi beyaz çiçekler açan, tırmanıcı gövdeli, otsu bir bitkidir. 7 metreye kadar uzayabilen bitkinin gövdesi ince ve serttir. Kullanılan kısımları dişi çiçek durumları, çiçekler üzerinde bulunan salgı tüyleri ve köküdür. Ağustos ayında toplanan çiçekler, gölgelik yerlerde kurutulur. Bira imalinde kullanılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Vücudu kuvvetlendirici etkisi olan şerbetçi otu, sinirleri yatıştırıp, uyku verir. Kani temizler, hazım zorluğunu ve mide ağrılarını giderir. Cinsi arzuları sakinleştirici etkisi vardır.

Kalp damar hastalıklarında kullanılabilir Romatizma ve böbrek taşlarının sebep olduğu şikâyetleri giderir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.

İştah açar, fazla ihtilam olmayı önler. Başlangıç aşaması olan ülsere fayda verir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

30 gram şerbetçi otu çiçeği, 1 litre kaynar suda demlenir. Bu karışımdan sabah akşam birer bardak içilir. Yine sabah ve akşamları toz halindeki şerbetçi otundan 1 tatlı kaşığı alınabilir.

Yan Etkileri: Depresyon geçiren kimselerin bu ottan kullanmamaları gerekir. Fazla alınırsa bulantı ve kusma yapar. Antidepresanlarla beraber kullanılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.