Peygamber Çiçeği Faydaları

Peygamber Çiçeği

peygamber çiçeği (mavi kantaron) - Centaurea cyanus

Latince Adı: Centaurea cyanus

Diğer İsimleri: Mavi kantaron

Özellikleri: Bileşikgiller familyasından olan bitki, bilhassa ilık bölgelerdeki tahıl tarlalarında yetişir. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir.

Bir yıllık otsu bir bitki olan peygamber çiçeği, mayıs ve haziran ayları içinde çiçeklerini açar. Toplanan çiçekler gölgede kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar:

İştah açar, idrar söktürür. Nikris hastalığında faydalıdır. Böbreklerdeki kumun dökülmesine yardımcı olur. Bazı göz hastalıklarında kullanılır. Ağrıları keser.

Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Fazla miktarda kullanıldığı zaman kalbe zarar verir.

Göğüs yumuşatıcı olarak öksürük, bronşit, karaciğer hastalığına karşı etkilidir. Nefes darlığı için de şifadır. Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atarak kanı temizler. Boğaz ve böbrek iltihabına iyi gelir. Karında su toplanmasına (ascite) çok faydalıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

15 gram peygamber çiçeği, 1 litre suda kaynatılıp günde iki kere yarımşar fincan yemeklerden sonra içilir. Yaprakları da kullanılır. İştah açması için 1 bardak kaynar suya 10 gram çiçek konur, demlemeyi bırakılır. 1 günde tüketilmesi gerekir.

 

Yan Etkileri:

Fazla kullanılırsa kalbe zarar verir.

Böcek ve parazitlerde mücadele için ilaçlanmış tahıl alanlarından toplanmamış olmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.