Menekşe Faydaları

Menekşe

menekşe - Viola tricolor

Latince Adı: Viola tricolor

Almanca Adı: Stiefmutterchen

Özellikleri: Menekşe, nemli yerlerdeki ağaç altlarında ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişir. Çok güzel çiçekleri olan bitki, kokulu ve çok yıllıktır. Süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilir. Memleketimizde 20 kadar çeşidi vardır. Sabahın erken saatlerinde toplanan çiçekler, üst üste gelmeden gölgede kurutulup, bez torbalarda saklanır. Bronşit, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Yumuşatıcı bir tabiatı vardır.

 

Önerilen Hastalıklar: Menekşe çiçeğinden yapılan çay çok faydalıdır. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Kronik bronşitte etkili bir ilaçtır. Bronşit, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Kanı temizler. Safra ve kandan meydana gelen baş ağrısına faydalıdır. Beynin sıcaklığına ve kuruluğuna çok faydalıdır.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Önceden bir müddet bekletilen çiçekler, daha sonra demlenir. Menekşenin çiçekleri dövülerek kaşınan yerin üzerine sürülürse kaşıntıyı keser. Sedef hastalığında; bir bardak kaynar suya 20 gram hercai menekşe bitkisi konur, demlendikten sonra günde 2-3 bardak içilir.

 

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.