Mate Yaprağı Faydaları

Mate Yaprağı

mate yaprağı - İlex paraguariensis

Latince Adı: İlex paraguariensis

Diğer Adı: Paraguay çayı

 

Özellikleri:

Brezilya ve Paraguay’da yetişen bitki, dünya ülkelerine ihraç edilir. Doğal yenileyici ve tazeleyici özelliktedir. Subtropikal bir bitkidir.

Brezilya ve Paraguay’ın ihracatında önemli bir yer tutar. Zengin aroma ve hoş bir lezzete sahiptir. Yaprakları sadece içecek olarak kullanılmaz, yemek de yapılır.

Aynı yeşil çaya benzer, yalnız daha iyidir. Çay gibi bir bitkidir. Avrupalılar tarafından “Yerlilerin Yeşil altını” olarak adlandırılır.

 

Önerilen Hastalıklar:

Bitkinin içeriğinde bol miktarda kafein olduğu için uyarıcı etkisi vardır. İdrar söktürücüdür. Aşırı iştahın dengelenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda antioksidan özelliği de vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal bir besin kaynağıdır. Kanı temizleyici kalbi rahatlatıcı, saçları kuvvetlendirici, gelişme bozukluklarını giderici, zihin açıcı yorgunluk giderici, stres azalt, mide iltihabını ve uykusuzluğu giderici özelliklere sahiptir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu:

Bitkinin kurutulmuş yaprakları üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika demlemeye bırakılır. Genellikle sade olarak içilmekle beraber, isteğe göre süt, şeker veya limon ile farklı bir lezzet katılarak içilebilir.

 

Yan Etkileri: Aşırı miktarda kullanılması sakıncalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.