Fallen Art (Kayıp Sanat) – Animasyon Kısa Film

FALLEN ART (Kayıp Sanat) (2004)
Yönetmen: Tomek Baginski

Daha önce The Cathedral ile Oskar’a aday gösterilen Polonyalı animasyoncu Tomek Baginski’nin BAFTA ödüllü bir diğer animasyonu.

Askeri bir tesiste manyak bir generalin kendi sanat eserini ortaya koymak için askerlerini kullanışını anlatıyor diyebiliriz kısaca.

Sıkı bir militarizm eleştirisi. Mercan Adaları. Pasifik’te bir yerlerde eski, unutulmuş bir askeri üs. Zihinlerini yitirmiş askerler, ödenmesi gereken geçmiş görevlerin sıkıntıları, askeriyenin temizleyemediği örnek subaylar oraya gönderildi. Onlar medeniyetten, kanunlardan ve kurallardan çok uzak olan orada akıl hastalıklarını büyüttüler. Çavuş Al genç ve cesur askerler için sevgisini geliştirir.

Dr. Friedrich fotoğrafçılık yeteneğini geliştirir. Ve yaşlı, aklını kaybetmiş General A sanatını yaratır. O, ne kağıt ne de tuval kullanır. O, tamamen farklı birşeylere girişir. Fallen Art, Tomek Baginski tarafından yönetilen ikinci film. 2006 yılında en iyi kısa canlandırma film dalında İngiltere’nin Oscar’ı olarak tabir edilen BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) ödülünü alan, gerçekten izlenmesi gereken, hatta izlendikten sonra üzerinde düşünülmesi gereken bir canlandırma.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.